Vrlo kvarljiva namirnica

Radite li vi ove greške prilikom čuvanja sira u hladnjaku?

Sirevi su vrlo kvarljiva namirnica i nikada ne bi smjeli doći u dodir s plastikom
Lifestyle / Hrana | 13. 04. 2023. u 13:47 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sir je namirnica prisutna u mnogim domovima: svjež ili začinjen, u svakom slučaju je delikatan i kvarljiv proizvod, koji se mora pažljivo čuvati ako želimo izbjeći rizik od plijesni.

Često, kada ga kupujemo, sir se nalazi u plastičnim pakiranjima (ponekad je vakumiran, kako bi se zajamčilo dulje vrijeme čuvanja), no je li ovaj materijal stvarno učinkovit u zaštiti proizvoda od zraka i patogena?

U stvarnosti, plastika, osim što je materijal koji zagađuje okoliš i koji se ne može reciklirati, nije idealna za čuvanje sira.

Zapravo, guši proizvod, sprječavajući ga da “diše”. I to nije sve: kao što znamo, sir ima prilično veliku masnu komponentu koja u kratkom vremenu upija okus plastike.

1. “Neprijatelji” sira

Kada govorimo o čuvanju sira, morate paziti na ova tri faktora koji mogu ugroziti njegov okus i zdravstvenu ispravnost:

Vlažnost: ako se sir skladišti u suviše suhom okruženju, postaje tvrd i gubi svoja organoleptička svojstva.

Oksigenacija: sir koji nije izložen zraku (kao što je vakumirani sir) ne “diše” i time gubi arome i mirise.

Temperatura: ako je prehladno blokiraju se organoleptička svojstva sira, dok visoke temperature pogoduju fermentaciji i razmnožavanju bakterijskih kolonija.
Kako čuvati sir i greške koje ne smijete raditi?

Idealno okruženje za čuvanje sireva (osim ako su vrlo svježi, poput mozzarelle ili ricotte) je podrum koji jamči stalnu vlažnost i temperaturu između 10°C i 15°C.

Shvaćamo, međutim, da nema svatko podrum pa iz tog razloga u nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta za dobro i dugotrajno čuvanje sireva, čak i u hladnjaku kod kuće.

2. Ne obraćate pozornost na temperaturu različitih odjeljaka

Ne nude svi odjeljci hladnjaka istu temperaturu, a to može biti vrlo korisno kada je potrebno pohraniti različite vrste sireva.

Kao opće pravilo možemo reći da svježe sireve treba staviti u najhladniji dio hladnjaka (najniži odjeljak koji ima temperaturu između 2°C i 4°C), dok odležane treba držati na najmanje hladnom mjestu (najviši odjeljak).

Nadalje, važno je paziti da unutarnja temperatura hladnjaka ostane konstantna i da ne trpi nagle promjene.

Izbjegavajte držati vrata dugo otvorena i stavljati još vruće namirnice u hladnjak, što bi povećalo temperaturu.

Nikako se ne preporučuje čuvanje sira u vratima hladnjaka koji su izloženiji naglim promjenama temperature.

3. Zamotavate ga u plastiku

Kao što smo objasnili, plastika je najgori materijal za očuvanje vašeg sira jer guši proizvod i lišava ga njegovih karakterističnih mirisa i okusa.

Začinjene i poluzačinjene tvrde sireve možete umotati u papir za pečenje i čuvati u staklenoj posudi s hermetičkim poklopcem.

Papir propušta zrak, a prisutnost posude osigurat će da se ne osuši previše.

Alternativno, odležane sireve možete zamotati u čistu i blago vlažnu pamučnu krpu: ova mala mjera opreza pomoći će vam da održite proizvod na odgovarajućoj razini vlažnosti.

Ako u hladnjaku imate različite vrste sireva, važno ih je uvijek držati odvojeno i ne držati sve u istoj posudi (ili krpi).

4. Zamrzavate sir

Sir je svježi proizvod koji se ne može zamrzavati: kakvu god vrstu sira imali kod kuće, pogreška je čuvati ga u zamrzivaču.

Proces odmrzavanja promijenit će strukturu sirne paste i ugroziti njezina okusna i mirisna svojstva.

Kopirati
Drag cursor here to close