Kako ga vi kuhate?
Što je bolje? Kuhanje na pari ili klasično kuhanje povrća
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pitate se kako najbolje pripremiti povrće kako biste iskoristili sve njegove hranjive tvari i uživali u punom okusu?
Način kuhanja povrća igra ključnu ulogu u očuvanju esencijalnih vitamina, minerala i antioksidansa koji su neophodni za vaše zdravlje, prenosi Naturala.hr.
Bilo da preferirate klasično kuhanje u vodi ili kuhanje na pari, svaka metoda ima svoje prednosti i nedostatke – ali koja je zaista najbolja?
U nastavku otkrijte koje su razlike između ovih popularnih metoda, kako utječu na hranjive tvari i kako možete osigurati da vaše povrće ostane i zdravo i ukusno.
Klasično kuhanje povrća
Kuhanje povrća u vodi često rezultira mekšom teksturom, što može biti korisno za osobe s problemima žvakanja ili gutanja.
Međutim, tijekom kuhanja dolazi do značajnog gubitka hranjivih tvari, poput vitamina C i drugih topivih spojeva. Povrće kuhano na klasičan način također gubi živopisnu boju i hrskavost, što ga čini manje privlačnim.
Kuhanje povrća na pari
Kuhanje na pari smatra se jednom od najzdravijih metoda za pripremu povrća. Ova metoda koristi vruću paru za kuhanje, što smanjuje kontakt povrća s vodom i čuva vitamine poput vitamina C i beta-karotena.
Nedavna istraživanja pokazuju da povrće kuhano na pari sadrži više antioksidansa, uključujući flavonoide, u usporedbi s povrćem kuhanim u vodi.
Za razliku od klasičnog kuhanja, gdje povrće gubi hranjive tvari otapanjem u vodi, kuhanje na pari čuva esencijalne vitamine i fitokemikalije. Istraživanje je pokazalo da se gubitak vitamina C kuhanjem na pari kreće između 8 % i 14 %, dok klasično kuhanje može uzrokovati gubitak i do 54 %.
Pročitajte još
Koja je metoda kuhanja povrća bolja?
Kuhanje povrća na pari metoda je koja čuva hranjive tvari i daje povrću bolji okus i teksturu. Klasično kuhanje može biti korisno u specifičnim situacijama, ali često dovodi do većih gubitaka vitamina i minerala.
Istraživanjem različitih metoda kuhanja možete prilagoditi pripremu povrća svojim prehrambenim potrebama i preferencijama.