Solite zdravije
Zasolite hranu bez soli
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Među smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije posebno se ističe ona o unosu kuhinjske soli.
Za zdravlje srca i krvnih žila poželjno je unositi do 5 g (jedna čajna žličica).
Prije svega umjesto industrijski prerađenih proizvoda koristite što više svježih, prirodnih namirnica te hranu solite “štedljivo“ i nastojte sol zamijeniti zdravijim alternativama.
1. Začinsko bilje
Kuhinjsku sol odlično će nadomjestiti začinsko bilje koje je bogato mineralima. Osim što fino oplemenjuje okus jela, začinsko bilje sadrži brojne ljekovite sastojke što jačaju imunitet i poboljšavaju probavu.
2. Začinjavajte na kraju kuhanja
U pravilu je potrebna mala količina začinskog bilja da bi juhe, marinade, umaci, riba i plodovi mora, složenci od mesa i povrća, salate, pečenja i druga jela dobila finu aromu. Da biste maksimalno očuvali aromatične tvari, začinite jelo na samom kraju kuhanja.
3. Koristite češnjak i đumbir
Potrebu za soljenjem hrane smanjuju i češnjak, luk, đumbir, čili te klice ljutkastog i slankastog okusa. Također se preporučuje svježe iscijeđen limunov sok i jabučni ocat.
4. Morske alge
Jelo možete “posoliti“ i morskim algama koje obiluju dragocjenim mineralima, aminokiselinama, proteinima i drugim blagotvornim tvarima.
Kao zamjena za sol često se koristi alga kelp koja se nudi u obliku listića i praha, pa se jednostavno dodaje povrću, žitaricama, mahunarkama...
5. Drukčiji začini
Slani okus dobit ćete i pomoću začina koji se pripravljaju prirodnom fermentacijom soje (miso, tamari, shoyu) te fino obogaćuju juhe, variva, umake, salate, pirjano povrće, jela od žitarica...
6. Sjemenke kao začin
Dobrodošle su zamjene za sol sjemenke suncokreta i bundeve - možete ih dodati u rižota, mesna jela, razne salate s povrćem i(li) tjesteninom...