Odgovori
Jeste li znali zašto neke životinje spavaju zimski san?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Određene životinje spavaju zimski san jer zalihe hrane postaju rijetke tijekom zimskih mjeseci. Dugim i dubokim snom oni to razdoblje potpuno zaobilaze, budeći se kada hrana postane obilnija.
Medvjedi se najčešće povezuju sa zimskim snom (iako se ne smatraju pravim hibernatorima, jer im se tjelesna temperatura ne snižava značajno), ali razne životinje iskorištavaju ovu razvijenu prilagodbu, uključujući miša skakača, malog smeđeg šišmiša i određene vrste vjeverica.
Vjeruje se da spoj u krvi hibernatora poznat kao HIT (Hibernation Induction Trigger) daje životinjama do znanja kada je vrijeme da se pripreme za hibernaciju. Čini se da kraći dani, sve manje zaliha hrane i niže temperature utječu na HIT, iako točan mehanizam ostaje tajna.
Hibernatori imaju naviku da jedu puno dodatne hrane u jesen u iščekivanju svog zimskog sna i grade značajne zalihe bijele i smeđe tjelesne masti. Smeđa mast daje dodatnu tjelesnu toplinu, kao i potrebnu energiju kada se životinja probudi. Neke životinje također spremaju hranu u svoje jazbine kako bi jele tijekom kratkih razdoblja budnosti.
Pročitajte još
Hibernacija nije ništa poput uobičajenog noćnog sna. Zapravo, značajne fizičke promjene događaju se unutar tijela tijekom razdoblja hibernacije. Tjelesna temperatura životinje pada, a disanje i otkucaji srca dramatično se usporavaju. Učinak može biti toliko ekstreman da se životinja u hibernaciji može činiti mrtvom.
Nekoliko čimbenika može utjecati na hibernaciju. U regijama gdje je zima relativno blaga, životinje mogu hibernirati samo nakratko ili uopće ne spavati. Tijekom razdoblja duge hibernacije, mnoge će se životinje nakratko probuditi kako bi pojele nešto prije nego što ponovno zaspu. Određene vrste medvjeda jedinstvene su po tome što se ne bude, ne jedu te ne piju tijekom razdoblja hibernacije, koje može trajati nekoliko mjeseci.