Upoznaj neprijatelja

Borite se s invazijom mrava u kući? Riješite ih se!

Iako su mravi jedni od najkorisnijih insekata na svijetu, a i jedni od najvrjednijih, ljudima obično smetaju kada počnu ulaziti u kuće i stanove.
Lifestyle / Životinje | 05. 07. 2021. u 10:57 Bljesak.info | A.Z.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vaš je dom vaša tvrđava, ali nažalost nije otporna na napad od strane malih napasti, a kao i s drugim insektima ni mrave nije dobro ignorirati jer osim što su neugodni, mogu biti i opasni za zdravlje.

Što možete napraviti da problem nestane?

Uđite u rat spremni i informirani, a danas će vam u tome pomoći stručnjaci koji znaju kako sigurno i uspješno otjerati mrave jednom zauvijek.

Upoznajte neprijatelja

Ako ste odlučili riješiti se mrava, dobro je znati koja vas vrsta napada jer svaka zahtjeva drugačiji pristup, savjetuje dr. Jody Green, koja se bavi entomologijom te navodi da na sreću otprilike samo nekoliko vrsti mrava ulaze u dom. Kako stoji na stranici zaštita bilja, faraonski mrav je sitni mrav, žućkasto-crvenkaste svijetle boje. Nastanjuju stambene zgrade u velikim gradovima, hotele, bolnice, brodove i sl. Optimalne temperature za njihov razvoj kreću se između 18 i 30 stipnjeva C.

Odgovara im hrana životinjskog i biljnog porijekla, a posebno ih privlači hrana koja sadrži šećer, meso i krv. Crni drvotočni mrav je tamno-sivkaste boje, a grade gnijezda (mravinjake) na suhim staništima, u starim zidovima, pukotinama zgrada, na balkonima, u kućama ili neposredno uz kuće odakle u potrazi za hranom ulaze u stanove i kuće, piše Ordinacija.hr.

Da ne nabrajamo dalje, otprilike vam je jasno kako svaka vrsta ima svoju omiljenu hranu i mjesto boravka. Dakle, neki su mrave manje opasni, neko više, pojedine možemo istrijebiti raznim pripravcima ali neke može uništiti samo stručnjak.

Kuća neka bude čista

Kako mravi mogu znati da u kući imate hrane? Ako niste znali kod mrava je njuh izrazito razvijen, što posebno dobro koriste mravi koji su poslani u izvidnicu u vaš dom kako bi provjerili ima li smisla ulaziti u kuću - dovoljan je samo jedan mrav u kuhinji koji će, ako smatra da je dobra ideja, pozvati cijelu koloniju. Loša je vijest da mrav kad pronađe hranu, ostavlja iza sebe trag feromona kako bi se znao vratiti odakle je došao. Taj trag će slijediti i drugi mravi.

Izbacite slatkiše

Ne brinite, ne morate se odreći šećera, ali biste trebali onemogućiti mravima da otkriju gdje se on nalazi jer su neke vrste toliko „lude“ za šećerom da će se jako potruditi da do njega dođu. Jedna jednostavna greška koji sigurno ponavljate je zatvaranje posude s medom a da prethodno niste obrisali samo posudu gdje vam je med sigurno kapnuo kada ste ga uzimali, a to bi se moglo prevesti kao da ste poslali pozivnicu mravima da nasele vaš dom. Ako namirnice poput pahuljica ostavljate u njihovom pakovanju, dobro je znati da taj tanki omot gladnom mravu ne predstavlja veliku prepreku.

Riješite se vlage

Jeste li ikad ugledali mrava u kupaonici i pitali se kako je promašio kuhinju? Hrana nije jedina stvar koja privlači mrave u vaš dom, njima je za opstanak potrebna i voda. „To je razlog zašto mrava možete pronaći u domu po jako toplom vremenu – oni traže vlagu, a vaš im dom može biti prava oaza“, navodi Eric Sebring, stručnjak za entomologiju. Dakle pripazite da u kupaonici nema viška vlage te dobro posušite sva mjesta gdje se ona može nakupljati.

Postavite zamke

Možda vam je ovaj potez već pao na um i slažemo se da je ideja dobra ali je opet važno znati kakvi su to mravi u vašoj kući, čime se hrane? Lokacija je također važna, pa zamke postavite tamo gdje se oni kreću.

Pošpricajte mjesta gdje se kreću

Ako ste ih planirali jednostavno zgaziti kad ih vidite, zapamtite da ostavljaju trag pun feromona u kući i da će drugi mravi pronaći taj put ako se ne očisti. Sami napravite pripravak za uništavanje svakog traga tako da kombinirate ocat i vodu ili sok limuna i time pošpricajte njihove uobičajene rute.

Koristite puder za bebe

Mravi baš ne vole ovaj prah po svom malom tijelu pa će ga izbjegavati u velikom krugu. Kako nije štetan za ljude niti namještaj, stavite ga na mjesta za koja mislite da su glavni ulaz u vašu kuću za mrave. Naknadno dobro očistite.

Mravi ne vole cimet

Često se koristi za rješavanje buba po kući, a znanost potvrđuje da je tako, ali ako se koristi esencijalno ulje cimeta jer se pretpostavlja da začin kojeg koristite za pripremu jela nije dovoljno jak da bi pomogao. Ipak, zašto ne isprobati. Cimet u prahu stavite na pukotine i mjesta gdje se mravi zadržavaju i kad obavite posao, sve dobro počistite.

Koristite esencijalna ulja

Istraživanja tvrde da ulje peperminta može djelovati kao prirodna zaštita od većine insekata, ako ih stavite na mjesta gdje ste vidjeli mrave oni će otići ili spriječiti njihov ulazak u prostor, ako njime pošpricate mrava, on će umrijeti.

Napad sapunom i vodom

Čini se da sapun i voda štite od puno toga pa i mrava. Sebring savjetuje da napunite posudu vodom i sapunom te tekućinu izlijete ispred kuće gdje mravi ulaze. Njih će voda privući, ali će sapun onemogućiti kretanje. Ako ne želite ubijati mrave, ne koristite ovu tehniku.

Kuhinjska sol

Nekoliko žlica kuhinjske soli pomiješajte s kipućom vodom. Ohlađenu tekućinu ulijte u bocu s raspršivačem. Zatim poprskajte sva mjesta na kojima se mravi okupljaju i kroz koja ulaze u dom. Slana površina zaustavit će ih na njihovu putu.

Papar

Mravi u vašem domu uglavnom traže šećer, a vi ih iznenadite paprom. Posipajte paprom njihove staze jer ćete im tako poslati poruku da u blizini nema šećera.

Kreda

Komadiće krede usitnite i posipajte po pukotinama uz rubove zida – omiljenim skrovištima tih dosadnih životinjica.

Kora od krastavca

To je zapravo prirodni otrov za mrave pa stavite koru od krastavaca tamo gdje se skupljaju - pobjeći će.

Listovi lovora

Stavite listiće lovora po kutovima doma gdje se sakupljaju mravi.

Kako žive mravi

Mravi (lat. Formicidae) spadaju u obitelj insekata opnokrilaca iz podreda žalara (Aculeata). Ne samo što mravi žive isključivo u zajednica­ma, nego i sam način organizacije te zajednice predstavlja nešto izvanredno i čudesno. Njihove zajednice mogu brojati i više stotina tisuća članova, ali postoje i zajednice sa samo desetak članova. Svoja prebivališta mravi mogu graditi posve pod zemljom, ili u šumi, na visokom brdu, ali i u unutrašnjosti malenog žira.

Mravi su polimorfne životinje. Krilati mužjaci i ženke su fertilni članovi kolonije, dok su radnici i vojnici sekundarno beskrilne i sterilne ženke, piše Geek.hr.

Običan poljski mrav, malog i crnog tijela, živi po cijelom svijetu. Svoja mala skrovišta gradi u obliku ''brežuljaka, premda većina članova zajednice živi pod zemljom. U svakoj zajednici obiteljskog tipa postoji je­dna ili više matica. Njihova jedina dužnost je da nose jaja i umnožavaju broj članova zajedni­ce. O matici vode brigu radilice, koji je čiste, umivaju, hrane, i staraju se o njenim jajima čim ih izlegne.

Druga vrsta, poznata pod nazivom faraonski mrav, nekad je vjerojatno živjela sama u Egiptu, a danas se može naći posvuda u svijetu. To su mravi koji žive gotovo isključivo po zgradama, u zidovima ili pukotinama. Jedu sve čega se domognu, i vrlo je teško domove očistiti od njih.

U skupini mrava-otmičara (ili mrava proval­nika) po mnogo čemu je osebujan tzv. amazonski mrav, poznat i kao “mrav-robo vlasnik”. Radili­ce te vrste mrava žive u zajednici isključivo kao vojnici. Njihov zadatak nije briga o hrani ili čuvanje mladunčadi, ali su zato obvezatni pronalaziti i osiguravati druge mrave koje će prisi­liti da rade za njih. Stoga mravi-otmičari ili provalnici napadaju mravinjake crnih mrava, ubijaju svakog tko im se suprotstavi, odnose njihove ličinke u svoje mravinjake da se izlegnu. I kad se crni mravi izlegnu iz ličinka, postaju mravi-radilice u zajednici amazonskih mravi.

Zanimljiva vrsta mrava poznata je pod čudnim imenom „odgajatelji pečurki. Članovi te zajednice mrava odgrizaju listove u obliku krugova, potom ih odnose u svoje mravinjake, kidaju ih i zasipaju gljivicama. Svaki rod ovih mravi “zasadi” tako sebi omiljenu vrstu gljivica, te kasnije čitava mravlja kolonija živi hraneći se zasađe­nim gljivicama.

Kopirati
Drag cursor here to close