Plan upravljanja

Pokrenuti brojni važni procesi za zaštitu mrkog medvjeda u BiH

Do sada u BiH nije izrađeni nijedan plan upravljanja za pojedinu životinjsku vrstu, pa je posebno važno da je kroz ovaj projekt Centar za životnu sredinu pokrenuo proces izrade Plana upravljanja za mrkog medvjeda
Lifestyle / Životinje | 31. 12. 2020. u 09:21 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Trogodišnji projekt “Zaštita mrkog medvjeda na području Dinarida” koji u Bosni i Hercegovini provodi Centar za životnu sredinu završava se s krajem ove godine, a u okviru njega pokrenuti su mnogi procesi vezani za održivo upravljanje medvjedom. Naša država kao potpisnica mnogih međunarodnih direktiva, između ostalog, se obavezala i da divljim vrstama upravlja tako da se osigura opstanak populacija, vrsta i staništa. Do sada u BiH nije izrađeni nijedan plan upravljanja za pojedinu životinjsku vrstu, pa je posebno važno da je kroz ovaj projekt Centar za životnu sredinu pokrenuo proces izrade Plana upravljanja za mrkog medvjeda u Republici Srpskoj u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske. Nacrt dokumenta treba da bude završen do srpnja 2021.

“Radna grupa imenovana Rješenjem resornog Ministarstva, a koja je sačinjena od eminentnih stručnjaka iz ove oblasti, je do sada uradila veliki posao i veliki dio materijala potrebnih za ovaj dokument je prikupljen i obrađen. U narednoj godini nastavljamo u pravcu finalizacije plana”, istaknula je Aleksandra-Anja Dragomirović, koordinatorica projekta u Centru za životnu sredinu.

Ministarstvo je rješenjem imenovalo i Interventni tim za krupne zvijeri koji je u okviru ovog projekta podržan s nabavkom još jedne puške za uspavljivanje/davanje injekcija, a koja će im omogućiti lakše reagiranje u rizičnim situacijama s krupnim zvijerima. Centar za životnu sredinu je organizirao obuku za Interventni tim, koja je sredinom prosinca održana u Nacionalnom parku “Sutjeska”. Darko Jovanić, član Interventnog tima za krupne zvijeri je istaknuo da je obuka, kao i nabavka još jedne puške uveliko pomogla u uspostavljanju efikasnijeg Interventnog tima za krupne zvijeri.

U prvoj fazi projekta radilo se i na prikupljanju i genetičkoj analizi uzoraka, a nalazi su dali važne prve nalaze o populaciji medvjeda naše zemlje bazirane na suvremenoj genetičkoj analizi.

“To je vrlo važan korak prema razumijevanju statusa mrkog medvjeda koji nastanjuje područje naše zemlje, kao i važan djelić slagalice u razumijevanju dinarsko-pindske populacije medvjeda u cjelini. Vjerujemo da će ovi podaci doprinijeti donošenju odluka vezanih za upravljanje populacijom mrkog medvjeda u budućnosti”, rekao je Dejan Radošević, iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog naslijeđa.

Važan segment svih prethodnih aktivnosti je i informiranje javnosti o važnosti očuvanja staništa i divljih vrsta, održivom upravljanju, međusektorskoj ali i međunarodnoj suradnji.

“Centar za životnu sredinu, kao i važni suradnici i partneri na projektu, s ponosom mogu zaključiti ovaj projektni ciklus, u nadi za uspješnu narednu godinu, kao i nove projekte i izazove, a kroz koje planiramo da nastavimo rad na ovoj veoma važnoj temi, jer naša zemlja je jedna od rijetkih u Europi koja za sebe može ponosno reći da je u dobroj mjeri očuvala staništa i populaciju mrkog medvjeda”, zaključila je Aleksandra-Anja Dragomirović.

Kopirati
Drag cursor here to close