Bolji svijet za našu djecu
Godišnji pregled podcasta Rastući s djecom: Ključne teme roditeljstva u 2024. godini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Podcast "Rastući s djecom" ove je godine bio prostor za razgovor o važnim temama koje se tiču roditeljstva, odgoja i zdravlja djece. Kroz razgovore s različitim stručnjacima, roditelji su imali priliku čuti korisne smjernice o odgoju, emocionalnom zdravlju i tjelesnom razvoju djece.
Donosimo pregled ključnih tema koje su obilježile godinu na izmaku.
Emocije, komunikacija i partnerski odnosi
Godinu smo otvorili razgovorom s pedagoginjom Antonijom Džeba o odgoju moralnog i empatičnog djeteta. Naglasila je važnost roditeljskog modela ponašanja jer djeca najviše uče iz primjera svojih roditelja. Isto je potvrdila i Ana Vukman, trenerica za partnerske odnose, koja je istaknula kako zdrav odnos između roditelja doprinosi emocionalnoj stabilnosti djece.
O emocijama smo detaljnije razgovarali i s trenericom emocionalne inteligencije, Mirtom Šejić Primorac, koja se osvrnula na ljutnju, prkos i agresiju – posebne izazove za roditelje. Mirta je istaknula da što je agresivnost veća, to je veći vapaj za pomoći, naglašavajući da agresivno ponašanje često ukazuje na djetetovu potrebu za razumijevanjem i podrškom.
Također, razgovarali smo sa psihoterapeutkinjom Ljubicom Krišto o izazovima roditeljstva u suvremenom društvu, uključujući teme nasilja i obrazaca disfunkcionalne obitelji.
Tehnologija i njeni utjecaji
Najistaknutija i najgledanija epizoda protekle godine je ona s uglednim novosadskim liječnikom Rankom Rajovićem koji je podijelio je svoje zabrinutosti u vezi s utjecajem tehnologije na djecu, posebno kada je riječ o video igrama i društvenim mrežama. Rajović naglašava da ekrani i igranje video igrica na mozak utječu kao droga, donoseći u kratkom roku visoke razine dopamina, zbog čega im je realni svijet nezanimljiv, a društvene mreže i opasni izazovi postaju posebna prijetnja koju doktor uspoređuje s mračnim ulicama, u koje roditelji djecu sigurno ne bi pustili da znaju koliko su opasne. Stoga roditelje poziva na postavljanje granica u korištenju mobilnih telefona koji utječu na sve manje empatije kod djece. ''Djeca su sve sebičnija, taj egoizam se vidi. Ne gledaju potrebe drugih, gledaju samo sebe.“ – rekao je Rajović.
O štetnosti ekrana na razvoj mozga govorila je i psihologinja i certificirana neurofeedback terapeutkinja Ankica Baković. Kako navodi, ekrani ne samo da ukidaju prirodne podražaje, nego preopterećuju dječji mozak informacijama koje on još ne može obraditi. „Mozak se pretvara u užareno područje koje stalno traži novi podražaj“, objašnjava Baković, naglašavajući kako ovo može dovesti do ozbiljnih posljedica na razvoj.
Pravilan razvoj i zdravlje
Tema pravilnog razvoja bila je prisutna tijekom cijele godine. Magistrica fizioterapije Antonela Šimović objasnila je kako izgleda pravilan neuromotorni razvoj kod djece, kada je normalno da dijete sjedi, puže i prohoda, te koji su simptomi za zabrinutost i potrebnu pomoć stručnjaka.
Osim pravilnog neuromotornornog razvoja bavili smo se i poteškoćama u razvoju o kojima je govorila edukacijska rehabilitatorica Tatjana Vasilj Zelić koja je istaknula važnost rane intervencije.
Logopedinja Ivana Dodig otkrila je kako roditelji mogu podržati razvoj govora i jezika, te istaknula važnost ranog prepoznavanja problema poput disleksije ili mucanja.
O zdravlju djece razgovarali smo i s farmaceutkinjom Magdalinom Janković na temu jačanja imuniteta. Janković je posebno pozvala na odgovornost u prehrambenim izborima, opreznost u korištenju antibiotika te objasnila važnost probiotika.
O njezi kože u prvim danima bebe, te u ljetnim mjesecima, u podcastu je govorio poznati bh. dermatovenerolog dr. Kerim Alendar koji je roditeljima objasnio kako funkcionira mikrobiom kože te zašto nije dobro kupati bebu svaki dan.
Vječna tema granica, roditeljska odgovornost i uzajamno poštovanje
Tema postavljanja granica bila je također vrlo prisutna ove godine. Odgajateljica Martina Sokač naglasila je kako djeca trebaju jasne granice, te da roditelji ne bi smjeli čekati da djeca sama postave uvjete za ponašanje. O ovoj temi govorili smo i s popularnim Stričkom Duškom koji je roditeljima poručio kako je odgoj dugoročni proces koji zahtijeva strpljenje, odgovornost i dosljednost.
O roditeljskoj odgovornosti govorila je i psihologinja Milena Buđevac, naglašavajući potrebu za stvaranje dobrih dugoročnih odnosa kroz uzajamno poštovanje i igru. S Milenom istražujemo kako na poštujući način voditi djecu kroz razne izazove, istovremeno im pružajući ljubav, ali i postavljajući granice prema nepoželjnim ponašanjima. Važno je da djeca znaju da su prihvaćena i voljena, čak i kada neka njihova nepoželjna ponašanja nisu odobrena.
Samo nek je mama dobro, a i tata
Baveći se temama roditeljstva, vrlo je važno znati „kako su nam roditelji“. Uloga majke je ona koja donosi najveće promjene u život žene, počevši od fizičkih i psihičkih promjena već u trudnoći o čemu je govorila ginekologinja Tanja Krešić. U razgovoru otkriva što je potrebno znati prije trudnoće, kako izgledaju tri tromjesečja, koje su moguće komplikacije i njihovi simptomi, koji pregledi su nužni i zašto, kako izgleda porod, kako postpartum i još puno toga.
O mentalnom stanju majki razgovarali smo s psihologinjom Anom Lovrić s posebnim naglaskom na mentalnu preopterećenost, koju je nazvala „nevidljivim radom majki“. Kako je društvo nametnulo pretjerana očekivanja od žena, te kako uspješno sačuvati svoje mentalno zdravlje delegiranjem zadataka i jasnom komunikacijom, otkrila je prilikom svog gostovanja.
Iako se majke i dalje pretežito bave i kućanstvom i odgojem, dolaskom novih generacija primjetna je i sve veća uključenost očeva, o čemu smo popričali s psihologom Mariom Brkićem. Ispitivali smo kako se moderni očevi nose s izazovima roditeljstva i kako balansiraju između autoriteta i bliskosti s djecom.
Zdrava hrana, teretana
O zdravim prehrambenim navikama govorile su nam nutricionistice Marijana Zubac i Nevena Pandža koje su istaknule važnost zdrave prehrane u odrastanju. Zubac je posebno naglasila problem pretilosti, dok je Pandža razgovarala o odnosu hrane i emocija. Ove epizode donose i konkretne savjete za balansirane obroke i izbore koji mogu pozitivno utjecati na zdravlje i dobrobit djece.
Fitness trener Hrvoje Vukoja naglasio je važnost fizičke aktivnosti, pozivajući roditelje da budu primjer djeci. Preporučio je univerzalne sportske škole za predškolce, kako bi djeca naučila osnovne sportske vještine, pravila i red.
Školski izazovi
Sa psihologinjom Danijelom Herceg istraživali smo i kako roditelji mogu prepoznati je li njihovo dijete spremno za školu te kako mogu pomoći djeci u suočavanju s emocijama, neuspjesima i stresom u školi. Herceg poziva roditelje da ne stavljaju naglasak na ocjenu koja ionako ne mora biti mjerilo znanja, nego da se posvete emocionalnim i socijalnom sazrijevanju djeteta.
Ništa manje emotivan i stresan nije ni prelazak u osnovnoškolskog u srednjoškolsko obrazovanje, pri čemu je dodatni izazov odlučiti koja je škola najbolji izbor. Upravo izborom zanimanja i praćenjem profesionalnog rasta govorila je psihologinja Ivona Čarapina Zovko, komentirajući i nova zanimanja poput youtubera i influencera.
Utjecaj za kraj
Za kraj godine odlučili smo pripremiti jedan topli razgovor, jer roditeljstvo i odgoj zahtijevaju puno topline, ljubavi i opuštanja. U našem blagdanskom specijalu ugostili smo Kristinu Barbarić-Babić – suprugu, majku dvoje djece, pravnicu koja uspješno balansira između digitalnog marketinga i kreativnog stvaralaštva na Instagramu. Ova epizoda bila je posebna zbog otvorenog, prijateljskog razgovora, ispunjenog osobnim iskustvima, toplim anegdotama i zajedničkim razmišljanjima o čaroliji blagdanskih dana.
Dok 2025 kuca
Podcast "Rastući s djecom" ostaje vjeran svojoj misiji – pružiti roditeljima korisne informacije za odgoj sretnijih i zdravijih generacija. Radujemo se novoj godini, zahvaljujemo na interakciji i pozivamo vas da zajedno u 2025. godini kreiramo bolji svijet za našu djecu, kroz roditelje koji su informirani i spremni na osobni razvoj.