Uklonite upalu

8 znakova da se vaše tijelo bori s upalom, od glavobolje i nadutosti do umora

Ako se vaše tijelo bori s upalom, vjerojatno ćete to znati jer često dolazi s nizom simptoma poput crvenila, topline, otekline, boli, a ponekad čak i gubitka funkcije.
Lifestyle / Zdravlje | 09. 10. 2024. u 10:03 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vjerojatno ste čuli za upalu — i vjerojatno nije prikazana u najboljem svjetlu. Normalan tjelesni proces koji se događa kada se vaše tijelo pokušava samo izliječiti, upala se obično javlja kada doživite akutnu ozljedu (kao što je uganuće gležnja i posljedično oticanje) ili nešto kronično, poput artritisa, prenosi Martha Stewart.

"Kada vaše tijelo prepozna ozljedu ili bilo kakvo oštećenje, vaš se imunološki sustav aktivira i šalje upalne kemikalije na to područje kako bi započelo proces zacjeljivanja—ali često nastavljamo koristiti ozlijeđeni dio tijela, što samo pogoršava to područje i dovodi do veće upale", kaže Akash Bajaj, dr. med. 

Ako se vaše tijelo bori s upalom, vjerojatno ćete to znati jer često dolazi s nizom simptoma poput crvenila, topline, otekline, boli, a ponekad čak i gubitka funkcije. Srećom, ovi su znakovi obično kratkotrajni, te traju nekoliko sati ili dana. U nekim slučajevima, međutim, upalni odgovor može postati kroničan.

Bilo da imate posla s kratkotrajnom ili dugotrajnom upalom, važno je obratiti pozornost na svoje tijelo; to će vam pomoći da brže prepoznate simptome upale, te da se počnete oporavljati. U ovom članku liječnici dijele neke od najčešćih znakova u tijelu i što bi ih moglo uzrokovati. 

Bol

Ako imate bilo kakvu upalu u tijelu, vjerojatno je popraćena boli, što je prvi signal vašeg tijela da nešto nije u redu. Ova bol se može osjećati kao peckanje u akutnim slučajevima ili kao bol i pulsiranje u kroničnim slučajevima, objašnjava Medhat Mikhael, dr. med.

"Bol obično nestaje čim upalni proces nestane i obično se liječi u akutnim slučajevima mirovanjem, ledom, imobilizacijom, elevacijom i eventualno korištenjem prirodnih protuupalnih lijekova poput đumbira, kurkumina, omega-3 masnih kiselina, i češnjaka—ili korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova," kaže dr. Mikhael. "U slučajevima kroničnih upala, poput autoimunih poremećaja, može pomoći dugotrajna primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova, kortikosteroida, imunosupresiva, lijekova protiv bolova i dugotrajna fizikalna terapija."

Umor

Kada se vaše tijelo bori s upalom, ono troši mnogo energije—zbog čega se možete osjećati posebno umorno, čak i ako spavate dovoljno noću. Pospanost izazvana upalom može biti rezultat niza stvari, poput infekcije, intolerancije na hranu ili autoimunog poremećaja, kaže Denise Pate , dr. med., liječnica interne medicine i medicinska direktorica Medicinskih ureda Manhattana.

Ona preporučuje da se usredotočite na što je moguće više odmora i čak uključite neke protuupalne namirnice — poput svježeg voća, povrća, orašastih plodova i zdravih masti — u svoju prehranu.

Promjene na koži

Upala također može uzrokovati promjene na vašoj koži, poput crvenila, svrbeža, osipa i koprivnjače. "Ovi su simptomi često znak da se tijelo pokušava boriti s upalom, bilo zbog infekcije, autoimunog poremećaja ili alergijske reakcije", kaže dr. Vasilev.

"To mogu biti lokalne promjene na koži ili raširenije ako signaliziraju opći problem u vašem tijelu, kao što je alergijska reakcija na nešto što ste pojeli."

Kako biste smanjili ovu vrstu upale povezane s kožom, identificirajte temeljne uzroke, koji mogu varirati od bilo čega, uključujući određene lijekove do lokalnih proizvoda za njegu kože, kaže dr. Vasilev.

Problemi s disanjem

Ako patite od upale pluća, mogli biste osjetiti poteškoće s disanjem, piskanje, kašalj i kratak dah, upozorava dr. Vasilev. "Ovo se može dogoditi kao odgovor na infekcije, alergije ili kronične plućne bolesti, kao što su astma ili KOPB (kronična opstruktivna plućna bolest)", kaže.

Kako biste smanjili upalu u ovom slučaju, posjetite svog liječnika primarne zdravstvene zaštite, koji može predložiti plan liječenja koji može uključivati lijekove ili inhalatore—i dati savjet o izbjegavanju okidača koji mogu pogoršati upalu, poput onečišćenja zraka ili dima cigareta, kaže dr. Vasilev.

Glavobolje

Glavobolje, kao i migrene, nevjerojatno su česte i pogađaju čak jednu od sedam odraslih osoba u svijetu.

Ponekad je za to kriva upala — koja može biti posljedica grčeva mišića ili krvnih žila ili imati neurološko podrijetlo — objašnjava dr. Vasilev. "Smatra se da je to posljedica otpuštanja upalnih kemikalija, poput prostaglandina, koji mogu senzibilizirati receptore za bol", kaže on. "Važno je identificirati temeljni uzrok glavobolja i slijediti preporučeni plan liječenja, koji može uključivati lijekove, promjene načina života i tehnike smanjenja stresa."

Promjene raspoloženja

Promjene raspoloženja mogu biti rezultat mnogih čimbenika, a upala je jedan od njih. Ako je upala kriva za bilo kakve fluktuacije osobnosti, uključujući depresiju ili anksioznost, to može biti učinak upalnih kemikalija na neurotransmitere u mozgu, kaže dr. Vasilev.

Razgovarajte sa svojim liječnikom kako biste došli do korijena problema; određeni lijekovi, terapija i taktike za ublažavanje stresa mogu biti dio vašeg plana liječenja.

Natečeni limfni čvorovi

Kada vaše tijelo ima infekciju, vaši limfni čvorovi obično nateknu - ali upala može potaknuti i ovu reakciju. "Limfni čvorovi dio su imunološkog sustava, pa se oticanje može pojaviti kao odgovor na infekcije i autoimune poremećaje", kaže dr. Vasilev. "Kad su uzrokovana infekcijom, ta bolna povećanja imaju naviku nestati sama od sebe."

Probavni problemi

Ako osjećate bilo koju vrstu želučane nelagode, uključujući plinove, nadutost i proljev, možda postoji upala u vašem probavnom traktu.

"Vaš imunološki sustav duž vašeg gastrointestinalnog trakta je pokrenut i pokušava se boriti protiv patogenih bakterija u vašim crijevima", kaže Josephine Connolly-Schooner, PhD, RD, direktorica Odjela za prehranu i Odjela za obiteljsku populaciju i preventivnu medicinu u Stony Brook Medicine. 

"Smanjenje ove vrste upale složen je proces, kojim najbolje upravlja registrirani tim dijetetičara i liječnika, tijekom kojeg se koriste lijekovi i/ili biljke za smanjenje populacije nezdravih mikroba, liječenje crijeva i smirivanje imunološkog sustava specifičnim hranjivim tvarima i olakšavajući ponovnu uspostavu zdrave mikroflore ", kaže Connolly-Schoonen.

Kopirati
Drag cursor here to close