Veličina stopala varira
Broj cipela nije uvijek isti – stopala rastu i mijenjaju se čitav život
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Možda ste primijetili da danas nosite veći broj cipela nego kad ste bili mlađi. Nažalost, nije samo do proizvođača i kalupa – stopala zaista rastu kako starimo.
Nošenje težine našeg tijela iz godine u godinu uzrokuje polagano spuštanje stopala koja se pritom i šire te postaju veća. To potvrđuje i studija provedena na 200 muškaraca, koja je otkrila povećanje stoplala kod gotovo polovice njih za barem jedan broj.
Uglavnom se to događa između 45. i 60. godine. Do tog perioda već ste prehodali više od 100.000 kilometara te izgubili više od pola masnih naslaga na stopalima.
Veličina stopala može čak varirati i tijekom dana zbog oticanja, a na spuštanje utječe i debljina. Jedna turska studija iz 2017. pokazala je da se pacijentima nakon učinjene gastrektomije zbog pretilosti smanjio broj noge nakon godinu dana.
Ostali razlozi rasta stopala
Tijekom trudnoće hormoni opuštaju ligamente u cijelom tijelu. Za mnoge žene te su promjene trajne i stopala im se nakon poroda ne vraćaju na veličinu prije trudnoće. Međutim nekima se može razviti edem ili oticanje zbog previše tekućine u stopalima ili drugi problemi zbog kojih će osjećati bolove.
Na zdravlje stopala utječe i menopauza. Gubitak estrogena i druge hormonalne promjene povezane su s manjom gustoćom kostiju, zbog čega dolazi do osteoporoze. Osteoporoza pojačava rizik stresnih fraktura, zbroja manjih trauma, u bilo kojoj kosti stopala.
Stopala narasla za dva broja
Oni koji vole hodati bosi mogu imati šira, no ne i duža stopala, a oni koji trče bosi ili u laganim tenisicama također mogu iskusiti povećanje volumena mišića stopala.
Stopala su nam narasla i globalno, jer su i ljudi danas veći nego ikad. U posljednjih 50 godina stopala su narasla za dva broja. Tako je nekad prosječna veličina ženske noge bila 38, dok je danas 40.