Poremećaj noćnih mora
Često imate noćne more? Evo što vam može pomoći da ih se riješite
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"To je bio samo san!", iako zvuči besmisleno, osobama koje imaju noćne more i ta izjava može pomoći da se umire.
Poremećaj noćnih mora imaju ono kojima se često javljaju, a posljedica može biti umor i nemogućnost normalnog funkcioniranja po danu. Na sreću postoje načini kako se možete protiv noćnih mora boriti, a vrlo su jednostavni, piše Ordinacija.hr.
KOJE TERAPIJE POSTOJE ZA POREMEĆAJ NOĆNIH MORA?
Terapija slikama (Imagery Rehearsal Therapy-IRT) daje vrlo uspješne rezultate, a liječnik Thomas M. Klikenny pojašnjava da se radi o zapisivanju sna i to vrlo detaljno i tada osoba kreira sama mogući završetak noćne more.
"Nakon što je san zapisan i stalno se ponavlja kao da osoba sprema nastup u kazalištu, a kako osoba sama smišlja kraj sna, ona će sam stvoriti ugodniji završetak", dodaje. Cilj je da podsvijest nauči kako pratiti novi scenarij i sam utjecati na kraj noćne more.
U studiji je praćeno oko 36 osoba podijeljenih u 2 grupe. Jedna je grupa pristupila IRT testu a druga TMR testu u kojem se koriste stimulansi za povezivanje – poput zvuka s mislima u budnom stanju. Pa kada se isti zvuk sluša tijekom sna, mozak će ponovno aktivirati to pamćenje. Grupe su prakticirale IRT, a druga je koristila dodatno i TMR test.
Nakon dva tjedna ispitivanja sudionika, oni koji su slušali zvukove uz terapiju TMR su doživjeli i manje noćnih mora u tjednu, a imali su i više snova povezanih s pozitivnim emocijama. Studija je pokazala kako IRT sam može pomoći, ali novo je saznanje da kombinacija tehnika može pozitivno utjecati na ishod noćne more i njenu pojavu.
KAKO SE MOGU TRETIRATI NOĆNE MORE?
Iako studija daje dobre rezultate, možda je teško da se sami koristimo tim tehnikama. Prvo biste se trebali posvetiti svojim navikama spavanja, a tko god se bori s noćnim morama mora provjeriti prvo i zdravlje.
Ovih 5 stvari trebate provjeriti, navodi Dr. Alex Dimitriu, stručnjak za medicinu sna.
- Provjerite imate li apneju u snu ili sindrom nemirnih nogu
- Dvoljno spavajte
- Nemojte piti kavu nakon podneva, isto se odnosi i na alkohol i hranu.
- Razmislite postoji li neki realni razlog zašto se more javljaju potražite profesionalnu pomoć ako se borite s depresijom ili ste imali traumu.
- Možda ste od onih kojima može pomoći terapija zvukom, pa isprobajte i nju.
“Važan dio vanjskog stimulansa je da pomaže povezati s mislima koje pojedinac želi"; navodi Kilkenny.
''Tu su i lijekovi koji mogu pomoći kod noćnih mora povezanih s PTSP-om, ali postoje i terapije izlaganja, opuštanja, hipnoza i slično", dodaje. Savjetuje i da potražite pomoć stručnjaka ako se ne možete samo boriti protiv noćnih mora.