Borba protiv stresa
Evo kako stres djeluje na vaše pamćenje i protiv njega
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Malo stresa može biti izvrstan motivator, primjerice kada studenta potičete na učenje prije važnog ispita. Puno stresa, međutim, može stvoriti više problema nego koristi. To je istina kada govorimo o ponašanjima koja promiču zdravlje, odnose, pa čak i naše pamćenje, prenosi Very Well Mind.
Stres može spriječiti način na koji formiramo i vraćamo sjećanja, u konačnici utječući na to kako naše pamćenje funkcionira. Saznajte što kažu istraživanja o odnosu između stresa i pamćenja, kao i kako preokrenuti gubitak pamćenja uzrokovan stresom.
Kako stres utječe na pamćenje?
Istraživanje je pokazalo da stres utječe na naše pamćenje na mnoge načine, od kojih svaki ima različite učinke.
Stres i formiranje pamćenja
Stres može utjecati na formiranje sjećanja. Kada su pod stresom, ljudima je teže stvarati kratkoročna sjećanja i pretvarati ta kratkoročna sjećanja u dugoročna sjećanja. To znači da je teže učiti kada smo pod stresom.
Sjećanja se također mogu promijeniti nakon što se formiraju. Svaki put kad dohvatimo sjećanje, obojimo ga našim trenutnim iskustvom o njemu - kao kad uzmemo nešto s police i vratimo to natrag, ostavljajući još jedan niz otisaka prstiju.
Stres i vrsta pamćenja
Stres također može utjecati na vrstu sjećanja koja stvaramo. Ako smo pod stresom tijekom događaja, možda ćemo kasnije imati više poteškoća da se točno prisjetimo detalja događaja. Stres boji našu percepciju kao i našu sposobnost da se prisjetimo onoga što smo percipirali.
Ovo je dio razloga zašto su svjedočanstva očevidaca tako nepouzdana. Ljudi ne mogu biti potpuno sigurni da se točno sjećaju onoga što su vidjeli.
Istraživanja pokazuju da ako se ljude ispituje i daju im pogrešne informacije o nečemu što su doživjeli, te će informacije utjecati na njihovo pamćenje i ono što su mislili da su doživjeli. Tada je lakše prisjetiti se ovih novih ali pogrešnih informacija jer su novije od samog događaja. Zbog toga se lažna sjećanja mogu stvoriti dobronamjernim linijama ispitivanja.
Pročitajte još
Dodatni utjecaji
Provedena je meta-analiza 113 istraživanja o stresu, što znači da su istraživači ispitali te neovisne studije kako bi utvrdili njihove glavne nalaze.
Što ova istraživanja pokazuju o odnosu između stresa i novca?
Vrijeme stresora je važno. Jedno od najzanimljivijih otkrića bilo je da stres može spriječiti formiranje sjećanja ako se dogodi prije ili tijekom kodiranja, vremena tijekom kojeg se sjećanje formira.
Ali stres nakon kodiranja zapravo je poboljšao formiranje i vraćanje sjećanja, što znači da je stres koji se dogodio nakon formiranja sjećanja zapravo doveo do boljeg stvaranja sjećanja.
Povećanje kortizola ne utječe na pamćenje. Stres povećava kortizol, ali istraživanja nisu otkrila povezanost između količine kortizola i učinaka stresa na pamćenje.
To znači da ako stvorite više kortizola tijekom odgovora na stres, to neće nužno značiti da će vaše pamćenje biti slabije od nekoga tko je manje hormonski osjetljiv. Zanimljivo je da su žene koje su uzimale oralne kontraceptive imale manje negativnih učinaka.
Iscrpljenost povezana sa stresom ima negativne učinke. Stres također može dovesti do iscrpljenosti, a to može dovesti do kognitivnog oštećenja koje uključuje probleme s pažnjom i radnom memorijom. Nažalost, oštećenje pamćenja još uvijek se može otkriti tri godine kasnije, čak i nakon što se iscrpljenost riješi.
Poboljšajte svoje pamćenje pod stresom
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste poboljšali svoje pamćenje kada ste pod stresom. Srećom, ove tehnike također pomažu u upravljanju stresom. Jedan od najvažnijih je prakticirati osobnu brigu o sebi: dovoljno spavati, jesti zdravu prehranu i kontrolirati stres.
Loš san, jak stres i drugi fizički problemi mogu utjecati na pamćenje, kako i pridonijeti stresu koji sprječava formiranje i vraćanje pamćenja.
Druge važne strategije također pomažu. Evo nekoliko strategija potkrijepljenih istraživanjem koje možete isprobati:
Uvježbajte se vježbama disanja i drugim tehnikama opuštanja. Jedno istraživanje o policijskim kadetima otkrilo je da je trening psihološke izvedbe poboljšao prisjećanje kadeta koji su doživjeli stres.
Korištene tehnike uključivale su vježbe disanja, mentalne slike i fokusiranje pozornosti. Kada ste pod stresom, isprobajte ove tehnike za poboljšanje pamćenja.
Pokrenite se. Istraživanje koja je ispitivalo učinke aerobnih vježbi na osobe s oštećenjem pamćenja otkrilo je da im je 12-tjedni program vježbanja doista poboljšao pamćenje.
Ispitanici su doživjeli blago kognitivno oštećenje zbog iscrpljenosti uzrokovane stresom, tako da su ovi rezultati posebno relevantni za one koji su pod stresom.
Vježbajte svjesnost. Istraživači su također otkrili da prakticiranje svjesnosti može pomoći u pamćenju ne samo smanjivanjem stresa, već i omogućavanjem kvalitetnijeg sna.
Jedno je istraživanje pokazalo da prakticiranje svjesnosti dovodi do manje stresa, kao i do manje problema s pamćenjem i spavanjem. Osim toga, budući da se svjesnost temelji na tome da budete svjesniji i prisutniji, možda ćete moći bolje obratiti pozornost i zapamtiti detalje koje inače možda ne biste imali.
Stres utječe na veliki dio naših života, i iako ne možemo uvijek u eliminirati taj stres, možemo naučiti upravljati njime na način koji će pomoći u samopoboljšanju u mnogim područjima našeg života, uključujući poboljšano pamćenje.