Važnost rane intervencije: Ključ za uspješan razvoj
Mostar: Zašto je rana intervencija kod djece važna i koliku ulogu u svemu imaju roditelji?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U srijedu je u Mostaru u organizaciji Društva SERP Hercegovine održan seminar pod nazivom "Važnost rane intervencije: Ključ za uspješan razvoj".
U prepunoj maloj dvorani u Kosači prisutni su slušali predavanja četiri renomirane stručnjakinje u ovoj oblasti.
Kako je kazao predsjednik Društva SERP Hercegovine Miroslav Vračević, seminar je namijenjen stručnjacima edukacijsko-rehabilitacijskog profila, roditeljima djece sa i bez poteškoća u razvoje, zdravstvenim, obrazovnim i socijalnim radnicima kao i studentima, budućim stručnjacima edukacijsko-rehabilitacijskog profila.
"Raspravljat ćemo o ključnom utjecaju rane intervencije na razvoj djece, posebno u kontekstu djece s poteškoćama, te pružiti stručne uvide i praktične smjernice za primjenu ove prakse", kazao je Vračević.
"Rana intervencija je pojam koji je ne tako davno uveden i odnosi se na sve terapijske i medicinske postupke koji su bitni za djecu koji imaju određeni rizik ili su već imaju određena neurološka odstupanja", kazala je dr.sc. Ines Mlinarević Polić, pedijatar, subspecijalist neuropedijatrije.
Mlinarević Polić ističe kako se rana intervencija pruža djeci do optimalno treće, odnosno najdulje do sedme godine života.
"Važna je da preveniramo moguća oštećenja, popravimo ono što znamo da je čimbenik rizika i osiguramo optimalan rast i razvoj svakog djeteta koliko je moguće", dodala je.
Iako taj koncept na našim područjima, prema njenim tvrdnjama, nije toliko prepoznat, ipak se polako uvodi.
"Taj koncept se na našim prostorima uvodi, ali trebalo bi puno više poraditi, pa ovim putem apeliram na sve ustanove koje mogu sudjelovati i omogućiti program rane intervencije da to učine".
"Najbitnije je na vrijeme početi sa programom rane intervencije, odnosno da pedijatar ili neuropedijatar na vrijeme uputi dijete u onaj program rane intervencije koji je potreban tom djetetu. Roditelji su svakako nezaobilazan dio ovog programa koji je uz dijete najvažniji dio i oni uz roditelje moraju biti u centru rane intervencije", zaključila je.
Inače, pored Mlinarević Polić na seminaru su govorili Ana Soldo, mag. logopeidje, Magdalena Perić Bralo, mag. rehab. educ. i Tatjana Pejić Planinić, mag. logoped. et rehab. educ., bihevioralni terapeut-counselor.