Donorska mreža
Dok životi čekaju: 'Nema naznaka kada će transplantacije u BiH biti nastavljene'
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Skupština Donorske mreže BiH je sa zabrinutošću konstatirala da su u BiH obustavljene transplantacije i da nije izgledno da će u skorije vrijeme biti nastavljene, dok ostatak europskih zemalja nije imao duže zastoje u ovim spasonosnim postupcima, uključujući i zemlje regije.
''Izuzetno smo zabrinuti činjenicom da transplantacije u Bosni i Hercegovini u 2020. godini nisu obavljane, a nema ni naznaka ni informacija o tome kad će početi, iako su zemlje regije odavno započele sa ovim postupcima nakon kratkotrajne obustave. Neophodno je imati u vidu dobrobit pacijenata koji očekuju transplantacije od srodnika, jednako kao i svih drugih pacijenata pa smo kao Skupština odlučni da, pored svakodnevne borbe za prava kroničnih pacijenata, ustrajemo u zahtjevima da nadležni osiguraju da se što hitnije osiguraju transplantacije u BiH'', rekao je Tomislav Žuljević, član skupštine i član UO Donorske mreže.
Pročitajte još
Teška vremena podstiču važne promjene, a vrijeme globalne zdravstvene krize ukazalo je da je vrijeme blagog djelovanja Donorske mreže, uvjetovano dobrom voljom nadležnih institucija, organizacija i aktivnih članova Mreže prošlo, smatraju iz Mreže.
Neophodna je aktivna i stalna angažiranost svih da bi ljudi čije je zdravlje urušeno, a životi ugroženi, dobili nadu i priliku, poručili su članovi Skupštine Donorske mreže BiH, na svojoj redovitoj skupštini održanoj u online formi.
Jednoglasno su usvojeni prijedlozi za izbor novih organa: predsjednica Udruženja je prof.dr. Halima Resić, predsjednik Skupštine je dr Milan Gluhović, dok su članovi Upravnog odbora prof. dr. Enisa Mešić, prof. dr. Senaid Trnačević, dr. Nermina Rizvanović, dr. Biljana Jakovljević, dr. Lejla Hantalašević Bečić, Eldina Softić i Tomislav Žuljević, istaknuti profesori, liječnici i predstavnici udruženja pacijenata.
Pročitajte još
”Sretna sam, i ponosna, što smo u ovako teškim trenucima za sve, posebno za zdravstveni sistem uspjeli da se konsolidiramo i odlučnije se uhvatimo u koštac sa izazovima kojima se bavimo kao organizacija. U prethodnom mjesecu smo uz podršku prijatelja organizacije pokrenuli kampanju pod nazivom 'Budi donor' u svim većim gradovima zemlje, i već ta aktivnost je dala značajne rezultate, a činjenica da smo uspjeli, usprkos pandemiji, da se okupimo na Skupštini, i donesemo sve ove važne odluke i potvrdimo planove, potvrđuje značaj naše misije. Svim kolegama iz Donorske mreže se zahvaljujem na ukazanom povjerenju, i obavezujem se da ću nastaviti da radim i zagovaram u interesu pacijenata i kolega i kolegica koji su posvećeni očuvanju zdravlja i spašavanju života koje možemo postići doniranjem i transplantacijom'', poručila je prof. dr. Halima Resić.
Svjesni da je neophodno nastaviti dalji rad, članovi skupštine su u okviru dnevnog reda izvršili prijem novih članova, usvojili izmjene Statuta koje se odnose učinkovitije funkcioniranje Udruženja, imenovali organe na razdoblje od četiri godine, usvojili strateški plan djelovanja do kraja 2020. godine, te posebnu pažnju posvetili trenutnom stanju u oblasti donorstva, transplantacija i listi čekanja.
''Veoma sam ponosan na povjerenje koje mi je ukazano, a izuzetno mi je i važno jer smatram da svaki čovjek, pored svoga posla treba da ima misiju i angažman kojim će moći da doprinosi. Drago mi je da smo potvrdili da ćemo povodom oktobra, nastupajućeg mjeseca obilježavanja donorstva i zahvale donorima u cijeloj Europi, realizirati bar dvije javne tribine, u Sarajevu i Cazinu, i brojne druge aktivnosti na jačanju suradnje sa organizacijama i institucijama koje imaju utjecaj na svijest o potrebi registracije za donorstvo, regulaciju i osiguravanje uvjeta za transplantacije'', naglasio je dr. Milan Gluhović, predsjednik Skupštine Donorske mreže Bosne i Hercegovine, priopćeno je iz Mreže.