Zdravstvena kriza u Europi
Nema prijavljenih slučajeva majmunskih boginja u FBiH: Nadzor je pojačan
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Federaciji Bosne i Hercegovine u 2022. godini registrirano je devet slučajeva majmunskih boginja. Od tada nije bilo novih registriranih slučajeva, priopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Prevencija i nadzor
Kako su pojasnili, proglašenjem epidemije u Europi 2022. godine pojačan je epidemiološki nadzor i objavljene su ažurirane smjernice za nadzor, prevenciju i kontrolu bolesti.
Podsjetimo, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), 14. kolovoza 2024. godine, proglasila je porast broja slučajeva majmunskih boginja javnozdravstvenim izvanrednim stanjem od međunarodnog značaja.
Pročitajte još
"Godine 2022. izbila je epidemija u Europi i proširila se globalno, bolest se dominantno prenosila spolnim kontaktom, iako ovaj način prijenosa nije najčešći oblik prijenosa", istaknuli su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH te dodali:
"Od studenog 2023., Demokratska Republika Kongo (DRC) bilježi značajan porast slučajeva majmunskih boginja i pojavu nove varijante - klade I. Zemlja je izvijestila o više od 16 000 novih slučajeva i više od 500 smrtnih slučajeva u 2024. godine".
26 zemalja
Potvrđeni slučajevi boginja prijavljeni su u zemljama u susjedstvu DRC-a, kao što su Republika Kongo, Srednjoafrička Republika, a nedavno i Ruanda, Uganda i Burundi.
U lipnju 2024., SZO-u je iz 26 zemalja prijavljeno ukupno 934 nova laboratorijski potvrđena slučaja i četiri smrtna slučaja, što govori o nastavku prijenosa majmunskih boginja diljem svijeta.
Najpogođenije regije SZO-a, poredane prema broju laboratorijski potvrđenih slučajeva bile su Afrička regija (567 slučajeva), regija Amerike (175 slučajeva), Europska regija (100 slučajeva), regija Zapadnog Pacifika (81 slučaj) i regija jugoistočne Azije (11 slučajeva).
Regija istočnog Sredozemlja nije prijavila slučajeve u lipnju 2024.
Bavarian Nordic, proizvođač jedinog cjepiva protiv boginja, nastoji proširiti dozvolu za cjepivo u Europi kako bi uključila adolescente u dobi od 12 do 17 godina, budući da se smrtonosnija verzija virusa — prije poznata kao majmunske boginje — uglavnom širi među malom djecom u Africi.
Danski proizvođač lijekova Europskoj je agenciji za lijekove dostavio dodatne podatke u prilog svom lijeku Imvanexu, navodi se u priopćenju od petka.
To proizlazi iz ranih rezultata istraživanja pod pokroviteljstvom SAD-a na 315 adolescenata i 211 odraslih koji pokazuju da su imunološki odgovor i nuspojave slični između dvije dobne grupe, pri dvije standardne doze.