Par načina

Povrijedili ste madež? Evo kako to riješiti

Madeži su male mrlje na našoj koži, različitih veličina i oblika.
Lifestyle / Zdravlje | 08. 07. 2024. u 11:56 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Neki od njih mogu biti potkožni, dok oni drugi iznad površine kože, mogu stvarati probleme. Naime, kad imate madež koji se nalazi iznad površine kože, vrlo ga je lako povrijediti dok se primjerice presvlačite ili češete neki dio tijela, prenosi Banner Health.

Ako ste već imali ovo neugodno iskustvo i niste znali što učiniti, donosimo vam neke od najvažnijih savjeta stručnjaka. 

Što se događa kada ogrebete madež?

Naravno, madeži ponekad mogu biti iritantni. Možda su na mjestu gdje se trljaju o vašu odjeću ili nakit ili jednostavno svrbe.

Ali češanje ili čačkanje po njima neće zauvijek nestati. Može pogoršati stvari - poput izazivanja krvarenja, ožiljaka ili čak infekcije ako niste oprezni. "Većina madeža ima korijen koji ih veže za kožu", rekao je Kadri. "Dakle, njihovo uklanjanje ne uklanja ih zauvijek, jer su to hiperpigmentirane lezije."

Osim toga, petljanje s madežom otežava vašem dermatologu otkrivanje mogućih kožnih bolesti.

Što učiniti s ogrebanim madežom?

Ako slučajno (ili namjerno!) ogrebete madež, Kadri je rekao da slijedite ove korake za njegu rane:

Očistite područje: Operite ruke i područje oko rane blagim sapunom i toplom vodom kako biste spriječili infekciju.

Pritisnite: Ako krvarite, nježno pritisnite čistom krpom ili zavojem dok krvarenje ne prestane.

Antibiotička mast: Nanesite bezreceptnu (OTC) mast na ranu kako biste smanjili rizik od infekcije.

Pokrijte: Stavite zavoj da zaštitite ranu.

Ruke dalje: Oduprite se porivu da čačkate ožiljak dok zacjeljuje.

Pripazite na probleme: Ako mrlja ne zacijeli u roku od tri do pet dana, obratite se svom liječniku ili dermatologu. Odmah se obratite svom liječniku ako primijetite bilo kakve znakove infekcije, kao što su crvenilo, oteklina, gnoj i groznica.

Kako izbjeći buduće nesreće?

Evo kako možete održavati svoje ruke i kožu u najboljem izdanju:

Ne dirajte madež: Ako ste u iskušenju da se počešete ili čačkate po madežu, pokušajte zaokupiti ruke aktivnostima kao što je stiskanje loptice za stres ili crtanje.

Podrežite nokte: Dugi nokti mogu izgledati otmjeno, ali stvaraju probleme kada se radi o slučajnim ogrebotinama kože. Skratite nokte kako biste smanjili mogućnost nenamjernog oštećenja. Osim toga, kraće nokte lakše je održavati i održavati čistima.

Održavajte kožu hidratantnom: Suha koža može uzrokovati svrbež madeža, te bi se trebali pobrinuti da kožu, posebno oko madeža, uvijek njegujete nekom od hidratantnih krema. 

Potražite pomoć: Ako imate madež koji vas muči, bilo zato što se zakačio za odjeću ili niste ljubitelj njegovog izgleda, nemojte se ustručavati otići na pregled kod dermatologa.

Dermatolozi su stručnjaci za kožu i mogu dati dragocjene savjete i mogućnosti liječenja. Ovisno o situaciji, mogu postojati opcije trajnog uklanjanja madeža metodama poput kirurške ekscizije, laserske terapije ili zamrzavanja (krioterapije).

Zaštita od sunca: Zaštita vaše kože od izlaganja UV zračenju može spriječiti pojavu svrbeža ili nadraženosti madeža. Nanesite kremu za sunčanje i zaštitnu odjeću i potražite hlad kad ste vani.

made Neka redoviti pregledi kože budu dio vaše rutine. Kao što posjećujete stomatologa i svog primarnog liječnika radi redovitih pregleda, pregledi kože kod dermatologa mogu pomoći da vaša koža ostane zdrava. Ovo je osobito važno ako ste u prošlosti imali problema s kožom ili puno madeža.

Kopirati
Drag cursor here to close