Znanstveno - stručni simpozij
Prof. dr. sc. Jadranka Nikolić: Borba protiv HIV/AIDS-a zahtijeva zajednički angažman stručnjaka i šire zajednice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Kada govorimo o HIV/AIDS-u u Bosni i Hercegovini, ključno je unaprijediti dijagnostički i terapijski pristup te osigurati dostupnost testiranja i liječenja za sve kojima je to potrebno", izjavila je prof. dr. sc. Jadranka Nikolić na otvaranju prvog znanstveno-stručnog simpozija pod nazivom ''Kako okončati epidemiju HIV/AIDS-a?'' održanog danas, 15. studenog 2024., na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru.
Simpozij je organizirala Klinika za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar u suradnji s Asocijacijom infektologa u BiH i Hrvatskim društvom za infektivne bolesti Hrvatskog liječničkog zbora, uoči Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, koji se obilježava 1. prosinca.
Eminentni stručnjaci i važnost suradnje
Događaj je okupio stručnjake iz različitih područja povezanih s HIV/AIDS-om, uključujući kliničku medicinu, dijagnostiku i javno zdravstvo. Cilj je bio razmjena znanja i iskustava te osnaživanje suradnje između infektoloških društava i ključnih zdravstvenih ustanova poput Klinike za infektivne bolesti SKB Mostar i zagrebačke Klinike ''Dr. Fran Mihaljević''.
Pročitajte još
Na početku prve sesiji Simpozija, prof. dr. sc. Jadranka Nikolić se osvrnula na dijagnostički i terapijski pristupu HIV-u u BiH, a potom je prof. dr. sc. Josip Begovac predstavio najnovije mogućnosti antiretorvirusnog liječenja. Doc. dr. sc. Šime Zekan i dr. Vanja Romih, specijalistica infektologije, govorili su o prepoznavanju HIV infekcije i spolno prenosivih bolesti.
Tijekom druge sesije Simpozija, prof. Begovac je istaknuo važnost primarne zdravstvene skrbi bolesnika s HIV-om, a doc. Zekan nam je ukazao na važnost predekspozicijske profilakse HIV infekcije. Na kraju je naglašena itekako važna uloga medicinske sestre u radu s HIV/AIDS bolesnicima.
Ključni izazovi i ciljevi
SUdionici su naglasili kako je stigma prema osobama s HIV-om i dalje značajan problem, ali i da je dostupnost besplatnog, anonimnog i povjerljivog testiranja jedan od ključnih koraka u borbi protiv epidemije.
''Pred nama je dug put, ali s malim i sigurnim koracima možemo ostvariti značajan napredak'', zaključili su stručnjaci, pozivajući na odgovorno spolno ponašanje i edukaciju mladih kroz formalno obrazovanje i promotivne aktivnosti.
Simpozij je završio podsjećanjem na simbol borbe protiv HIV/AIDS-a – crvenu vrpcu, kao znak solidarnosti s oboljelima i zajedničkog angažmana u okončanju epidemije u 21. stoljeću.