Preporuke

Savjet dermatologa: Kako pravilno liječiti opekline od sunca

Lifestyle / Zdravlje | 29. 07. 2015. u 09:47 A.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

I pored stalnih upozorenja na opasnosti od UV zračenja, mnogi ljudi i dalje nemarno uživaju na plažama bez adekvatne zaštite pa mnogi kući dođu crveni 'kao rak' a neki pak završe i s ozbiljnim opekotinama.

Ako ste i vi pokleknuli pred toplim sunčevim zrakama te se, nakon sunčanja, mr. sc. Ana-Marija Sulić, dr. med. Germatolog, savjetuje kako da pravilno liječite opekline od sunca.

''Pojava sunčanih opeklina ovisi o jačini UVB zračenja, trajanju izlaganja, o debljini rožnatog sloja kože i o količini melanina u koži (pigmentaciji). Sunčevo svjetlo osobito je jako na morskoj obali i na velikim nadmorskim visinama, gdje je važna i refleksija UVB zraka preko vode, pijeska ili snijega. Eritem se pojavljuje 4-6 sati nakon izlaganja UV zrakama, a najjači je nakon 12-24 sata, a obično iščezava nakon 72 h'', objašnjava za Bljesak.info dr. Sulić napominjući kako je tada koža crvena, edematozna i topla.

Kako je kazala dermatologinja Sulić u blažim slučajevima dolazi do postupnog prijelaza u pigmentaciju ili ljuštenje. U težim slučajevima pojavljuju se mjehuri, a potom i obilno ljuštenje. Također se mogu pojaviti i opći simptomi: osjećaj slabosti, povišena tjelesna temperatura, glavobolja, mučnina i povraćanje.

Kako ublažiti opekline od sunca

''Blaže opekline od sunca možete ublažiti hladnim oblozima, oblozima termalne vode, losionima za hlađenje koje treba stavljati prva dva dana, a opečena mjesta treba mazati debelim slojevima neutralnih hranjivih krema.

Kad se crvenilo smiri, slijedi ljuštenje kože i stvaranje nove, "mlade" kože koja je vrlo nježna i osjetljiva pa je ne bi trebalo izlagati suncu. Tek nakon potpunog oporavka, čije trajanje ovisi o tipu kože, kožu mogu postupno vrlo postupno uz primjenu krema s visokim zaštitnim faktorom, ponovno izložiti suncu, ali isključivo u rano jutro ili poslije 17 sati'', kaže dr. Sulić.

Preporuka

Preporuka je, kaže, da se uopće ne dovedete u situaciju da vam koža izgori, jer takva koža postaje podloga za razvoj melanoma i ostalih karcinoma kože. Po povratku s ljetovanja, savjetuje se detaljan dermatološki pregled, a nakon toga jednom godišnje.

''Za razliku od blagih opeklina, teži slučajevi opeklina od sunca zahtijevaju posjet liječniku. Acetilsalicilna kiselina i indometacin mogu smanjiti jačinu sunčane opekline. Bolni, natečeni mjehuri lako se mogu inficirati i uzrokovati dodatne komplikacije koje zahtijevaju bolničko liječenje. Kod težih opeklina primjenjuju se infuzije fiziološke otopine i kortikosteroidi parenteralno'', kaže dr. Sulić.

Spriječite sunčane opekline

Kako biste spriječili sunčane opekline, Sulić savjetuje da se izbjegava izlaganje kada je sunce najjače, između 11 i 16 sati.

Mehanička zaštita od sunca podrazumijeva nošenje lagane odjeće svjetlijih boja, pokrivala za glavu i sunčanih naočala. Uz to je potrebna i primjena sredstava za zaštitu od sunca s visokim faktorom (UVA i s UVB zaštitom) u obliku krema, gelova, mlijeka i fluida prilagođenih tipu kože. Potrebno ih je nanositi neposredno prije izlaganja te svaka dva sata tijekom boravka na suncu.

Kopirati
Drag cursor here to close