Mame, budite nježne prema sebi
Što je postporođajna depresija i kako si pomoći?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Većina žena će imati jake emocije nakon što dobiju dijete, poput osjećaja tjeskobe, straha ili krivnje i mogli bi doživjeti epizode plača i umor ili nemir; te rane emocije mogu započeti tijekom trudnoće (peripartalna depresija) i trajati 2 do 3 tjedna nakon poroda. U otprilike 1 od 7 osoba koje imaju novorođenče, pojavit će se postporođajna depresija, prenosi Webmd.
Neki rani simptomi mogu uključivati:
- Anksioznost
- Osjećaj tuge ili preopterećenosti
- Promjene raspoloženja ili razdražljivost
- Imate problema s fokusom, spavanjem ili apetitom
- Plač
Iako ovi simptomi mogu biti česti kod novih roditelja, ako imate neke od ranih znakova upozorenja na postporođajnu depresiju, odmah razgovarajte sa svojim liječnikom. Što prije potražite liječenje, prije ćete se osjećati bolje.
Znakovi postporođajne depresije
Vaše jake emocije nakon poroda ne nestaju tako lako. Uobičajeno je da imate pad u raspoloženju tijekom prva 2 tjedna nakon poroda. Nakon toga biste se trebali osjećati bolje. Ali ako ste još uvijek tužni ili čak beznadni tjednima kasnije, a osjećaji postaju sve jači, to je više od ranih emocija koje su česte nakon poroda.
Tuga ili krivnja obuzimaju vaše misli. Neki se roditelji mogu svako toliko osjećati uzrujano. Ali ako imate česte napade plača, ili se često osjećate nesretno što ste roditelj, ili ste često "ukočeni" kao roditelj, to mogu biti među prvim znakovima postporođajne depresije.
Gubite interes i motivaciju da radite stvari u kojima uživate. Ako primijetite promjenu u svom interesu za određene aktivnosti koje ste radili prije nego što ste bili trudni i rodili dijete, možda patite od postporođajne depresije. Razgovarajte sa svojim liječnikom o promjenama u raspoloženju i navikama.
Imate problema s donošenjem odluka ili fokusiranjem. Možda ste preumorni da biste razumno razmišljali. Možda vas jednostavno nije briga. Ako ne možete odlučiti hoćete li ili ne ustati iz kreveta, istuširati se, promijeniti bebi pelenu ili je izvesti u šetnju, to mogu biti rani znakovi postporođajne depresije.
Pročitajte još
Brinete se da nećete biti dobar roditelj. Zabrinutost oko roditeljstva uobičajena je među roditeljima čija su djeca bolesna ili prerano rođena ili su rođena s posebnim potrebama. Ali ako ovo nije vaša situacija, onda stalna sumnja u sebe kao roditelja može značiti nešto drugo.
Vaši obrasci spavanja ili prehrambene navike su se promijenili. Prirodno je da se način na koji spavate i jedete promijeni kada postanete novi roditelj. Ali ako se ne možete odmoriti ni dok vaše dijete drijema, ili vi cijelo vrijeme spavate, to je vjerojatno nešto drugo.
Gubite motivaciju, energiju i interes za svoju bebu. Ako primijetite promjenu u tome koliko možete biti aktivni ili ako imate smanjen interes za svoju bebu ili osjećate da ne želite svoju bebu, razgovarajte sa svojim liječnikom što je prije moguće. Ovo je još jedan simptom postporođajne depresije.
Razmišljate o ozljeđivanju sebe ili svoje bebe. Misli o samoubojstvu ili ozljeđivanju sebe ili svoje bebe uznapredovali su znakovi postporođajne depresije, pa čak i postporođajne psihoze, rijetke i ozbiljne mentalne bolesti koja se javlja s postporođajnom depresijom. Ako imate bilo kakve suicidalne misli, u krizi ste i morate odmah nazvati svog liječnika ili potražiti psihološku pomoć.