Zemlja bez malarije
Egipat se oslobodio od ''drevne pošasti''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Šef Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus u ponedjeljak je proglasio Egipat zemljom bez malarije, javlja Anadolija.
"Ova potvrda je zaista povijesna i svjedoči o posvećenosti naroda i vlade Egipta da se oslobode ove drevne pošasti", rekao je Ghebreyesus na društvenim mrežama.
Čestitajući Egiptu na postignuću, istaknuo je da ovaj slučaj pokazuje "što je sve moguće s pravim resursima".
Malarija je bolest koju prenose komarci i koja nesrazmjerno pogađa djecu u afričkoj regiji.
Malarija je parazitska infektivna bolest koju izaziva sićušni parazit roda Plasmodium i to bilo koji od četiri vrste koliko ih postoji.
Svaka od ovih vrsta ima svoje specifičnosti, bilo prema reakciji na medikamente ili prema lokaciji u organizmu nakon infekcije, ali i prema efektima koje ima po zdravlje čovjeka.
Ovisno od vrste parazita i vremena inkubacije, prvi simptomi se mogu javiti 7-14 dana ili čak i 8-10 mjeseci nakon infestacije.
Dosta toga ovisi i od imuniteta, pa se tako mogu zabilježiti slučajevi potpunog imuniteta, koji je stečen s vremenom.
Simptomi malarije, pogotovo u prvih nekoliko dana, ne izgledaju ništa drugačije od uobičajenih simptoma koje imaju neke druge bolesti koje uzrokuju bakterije, virusi ili paraziti.
To otprilike uključuje povećanu tjelesnu temperaturu, glavobolju, umor, pojačano znojenje, povraćanje, ali mogu se javiti i nešto drugačiji znaci kao suhi kašalj, bolovi u mišićima, povećanje jetre, ili čak nervne disfunkcije i gubitak svijesti.