Kim Peek
Genij koji je znao naizust sadržaj 12.000 knjiga i bio inspiracija za "Kišnog čovjeka"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 15 godina, 19. prosinca 2009. umro je Amerikanac Kim Peek, poznat po svojim neuobičajenim umnim sposobnostima.
Kim Peek bio je jedna od inspiracija za poznati film Kišni čovjek s Dustinom Hoffmanom i Tomom Cruiseom iz 1988. (taj je film osvojio četiri Oscara).
Kim Peek rođen je s neobičnim osobinama mozga. Od rane je dobi pokazivao izvanredno pamćenje. Naprotiv, na testu inteligencije dobio je navodno rezultat 87.
Prema jednom navodu iz The Timesa, Kim Peek mogao je reproducirati sadržaj barem 12.000 knjiga. Knjige je mogao iznimno brzo čitati, a nakon što bi ih pročitao imao je običaj odložiti ih na policu naopačke.
Premda je lik kojeg glumi Dustin Hoffman u filmu Kišni čovjek prikazan autističnim, Kim Peek zapravo nije imao autizam, nego drugačiji oblik neobičnog ustroja mozga.
Zanimljivo je da je Dustin Hoffman upoznao Kima u doba izrade navedenog filma. Kim Peek umro je u 59. godini, u gradu Murray u američkoj saveznoj državi Utah.
Peek je već sa 16 mjeseci pamtio je većinu sadržaja onoga što je pročitao. Kao trogodišnjak se bez problema koristio rječnicima, čitao i učio napamet telefonske imenike. Bio je opsjednut brojevima i aritmetikom, imao je fotografsko pamćenje.
S jedne strane, nije znao zakopčati gumb na košulji, ali pamtio je 98 posto svega što pročita, a mogao je pročitati po osam knjiga na dan.
Rođen je 11. studenog 1951. s deformacijama velikog mozga, a na malom su mu utvrđena teža oštećenja. Govorilo se da neće doživjeti 15 godina, jer je rođen bez corpus callosuma - malog snopa živaca koji služe za povezivanje dvije polovice mozga.
Razvio je fotografsko pamćenje i nakon dužeg vremenskog razdoblja mogao se sjetiti svega što je pročitao, predočiti slike koje je vidio i zvukove koje je čuo.
Posjedovao je fascinantno znanje iz svih područja života. Od zemljopisa, povijesti do sporta i književnosti, a posebno se isticao u matematici.
Što je bio stariji, njegova genijalnost uzimala je sve više maha. Za života je pročitao više od 12.000 knjiga. Jednu stranicu čitao je za 10 sekundi, za što prosječnom čitatelju treba tri minute.
Za razliku od ostalih ljudi, njegova desna strana mozga mogla se samostalno i intenzivnije razvijati.Time su stvoreni preduvjeti za razvoj genija. Taj rijedak oblik poremećaja zove se savant sindrom (engl.: stručnjak ili učenjak).
NASA i tamošnji znanstvenici također nisu odoljeli pa su Kimu najnovijom opremom snimili mozak i bili su fascinirani.