FPMOZ-a i 'Sluh'
Počeo prvi službeni tečaj znakovnog jezika u Hercegovini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Počeo je prvi službeni tečaj znakovnog jezika u Hercegovini u organizaciji Kluba mladih pedagoga FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru u suradnji sa Udrugom za gluhe i nagluhe osobe 'Sluh' (HNŽ, Mostar) na Fakultetu prirodoslovno- matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru!
Tijekom prvog dana tečaja, nakon uvodnog upoznavanja, sudionici su upoznali sa problemima u sustavu obrazovanja s kojima se susreću gluhe i nagluhe osobe, te sa osnovnim pravilima komunikacije sa gluhim osobama. Također, sudionici su putem demonstrativne vježbe sa slušalicama iskusili kako je to biti dio "nečujuće okoline" u "čujućoj" te podigli svoju razinu svijesti o njihovoj situaciji u društvu tijekom svakodnevne komunikacije. Svi sudionici su također pokazali veliku volju i motivaciju za učenjem znakovnog jezika što je rezultiralo usvajanjem znanja tijekom vježbi. Na primjer, sudionici su izrekli svoje ime i prezime, nabrojali dane u tjednu, mjesece tijekom godine, određene glagole, pozdrave.
Tečaj znakovnog jezika (osnove) ukupno traje 20 sati, a realizira se od 3. lipnja do 8. lipnja 2013. godine.
''Organiziranjem seminara znakovnog jezika za studente, prvenstveno za studente Pedagogije, želimo dodatno osvijestiti i proširiti spoznaju o osobama s posebnim potrebama, točnije, osoba sa oštećenjem sluha, o njihovim mogućnostima, te samoj interakciji i specifičnostima u radu s njima. Projekt organiziranja tečaja znakovnog jezika planiramo nastaviti i iduće akademske godine za buduće generacije studenata.
Zakon o upotrebi Znakovnog jezika je usvojen u BiH 2009 godine u PSBiH. Napominjemo veliki značaj znakovnog jezika kako za gluhe tako i za „čujuće“ osobe jer se tako razbijaju komunikacijske barijere, a posebno je značajan za školske ustanove i za novi kadar koji će se u svom budućem radu susretati sa gluhim osobama'', navodi se u priopćenju Kluba mladih pedagoga i Udruge Sluh Mostar.
U BiH ima oko 20 000 gluhih i nagluhih osoba.