Odluka je pala

Apple dozvolio alternativnu kupovinu aplikacija u EU, ali uz povećanje provizija

Problematična je tada bila naplata naknade "Core Technology Fee", koju je Apple nametnuo svim developerima, čije aplikacije se instaliraju iz vanjskih izvora, mimo App Storea.
Sci-Tech / Internet | 11. 08. 2024. u 16:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Europska komisija objavila je ovoga lipnja još jednom da Apple krši propise namijenjene velikim tehnološkim kompanijama jer ne dopušta developerima preusmjeravanje korisnika s njihovog App Storea na ostale slične platforme.

Prema Komisijinom službenom mišljenju, nova pravila u Appleu su protumačili na svoj način i uveli dodatne naplate, kako bi kompenzirali utjecaj "otvaranja" svojeg ekosustava za vanjske trgovine aplikacija.

Problematična je tada bila naplata naknade "Core Technology Fee", koju je Apple nametnuo svim developerima, čije aplikacije se instaliraju iz vanjskih izvora, mimo App Storea.

EU je poslala prigovor, zahtijevala dodatno olakšavanje pristupa vanjskim aplikacijama i trgovinama, a Apple je promptno reagirao – ponovno na sebi svojstven način, javlja Bug.

Protumačili su zahtjeve Komisije onako kako to njima odgovara, pa su brže-bolje nadopunili pravila za načine alternativne nabavke i plaćanja aplikacija na području EU. Umjesto da, pak, postupke olakšaju i oslobode od dodatnih naknada, učinili su potpuno suprotno.

Appleovo "maliciozno usklađivanje" s pravilima, kako je potez nazvao direktor Epic Gamesa (tvrtke koja je sve ovo i "zakuhala") Tim Sweeney, sada znači da će svi developeri moći korisnicima dati na uvid više poveznica na vanjske trgovine, otvoriti i vanjske načine plaćanja za aplikacije i dodatke u njima, tj. da će aplikacije smjeti uputiti korisnika na stranice i servise gdje ih se može nabaviti po nižim cijenama. Sve to zvuči dobro, da nije posljednjeg odlomka u novim pravilima.

Naime, sve navedeno dozvoljeno je, ali uz plaćanje novih provizija, kome drugome nego – Appleu. Svi developeri, čije aplikacije će uključivati poveznice na vanjske trgovine i sustave plaćanja, bit će podložni novim naknadama.

Prva od njih bit će "inicijalna naknada za akviziciju" u visini od 5%, a na to se dodaje i "naknada za usluge trgovine" u visini od 10%. Obračunavat će se svima tijekom prvih 12 mjeseci od instaliranja pojedine vanjske aplikacije, a u slučaju reinstaliranja brojač kreće ispočetka.

Provizije su to koje će si Apple zadržati za sve kupovine koje korisnik obavi izvan App Storea u prvih godinu dana od instalacije aplikacije iz vanjskog izvora (u slučaju reinstaliranja brojač kreće ispočetka). Apple, dakle, uzima proviziju na sve kupovine, čak i one koje su učinjene izvan App Storea.

Takav neobičan zahtjev tumače činjenicom da njihova trgovina aplikacija nudi veliku vrijednost vlasnicima aplikacija u povezivanju s korisnicima, omogućava široku distribuciju, usluge provjere aplikacija od prevara, mogućnosti oglašavanja, recenzije, podršku korisnicima i slično.

Dakle – svi developeri iz EU, koji to žele, sada mogu u svoje aplikacije ugraditi poveznice na svoje webove ili vanjske trgovine, no Apple će im to obilato naplatiti kroz nove provizije. Barem dok ponovno ne intervenira Europska komisija i iznese svoj stav o najnovijem Appleovom "izumu".

Kopirati
Drag cursor here to close