Edukacija
Mostar: Održan trening za pružatelje besplatne pravne pomoći
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Mostaru je 4. i 5. studenog održan trening za pružatelje besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini "Pristup pravdi za žrtve trgovine ljudima - prava, pravna pomoć i podrška" za članove i članice Mreže za koordinaciju vladinih i nevladinih pružatelja besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini.
Trening je organizirao Centar za ljudska prava u Mostaru u okviru projekta "Unaprjeđenje pristupa pravdi za žrtve trgovine ljudima kroz besplatnu pravnu pomoć", podržanog od Vijeća Europe kroz projekt "Jačanje akcije protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini".
Edukacija je organizirana u cilju unaprjeđenja znanja i suradnje te jačanja kapaciteta pružatelja besplatne pravne pomoći i usluga besplatne pravne pomoći za žrtve trgovine ljudima.
U radu treninga i raspravi o pristupu pravdi - besplatnoj pravnoj pomoći za žrtve trgovine ljudima u BiH, sudjelovali su predstavnici i predstavnice vladinih i nevladinih pružatelja besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini: Ured za pružanje besplatne pravne pomoći u Ministarstvu pravde BiH, Ured za pravnu pomoć Brčko distrikta BiH, Županijskog Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći Sarajevo, Županijskog Zavoda za pravnu pomoć Zeničko-dobojske županije, Županijskog zavoda za pružanje pravne pomoći Bihać, Županijskog Zavoda za pružanje pravne pomoći u Livnu, te predstavnici nevladinih organizacija Centra ženskih prava Zenica i Centra za ljudska prava u Mostaru.
Tijekom treninga koji su vodile edukatorice Bojana Jovanović i Meliha Sendić iz Centra ženskih prava Zenica koji kontinuirano pruža pravnu i psihosocijalnu podršku žrtvama, analizirani su i raspravljeni pravni, strateški i institucionalni okvir u oblasti prava žrtava trgovine ljudima, sa fokusom za pristup pravdi – besplatnu pravnu pomoć, zaštitu prava i interesa žrtava trgovine ljudima.
Jačanje uloge pružatelja besplatne pravne pomoći u mehanizmima suprotstavljanja trgovini ljudima u Bosni i Hercegovini za ostvarenje prava, statusa i zaštite u sistemu – institucionalnom lancu podrške od različitih nadležnih aktera žrtvama trgovine ljudima, kao i Sporazum o saradnji članica Mreže za koordinaciju vladinih i nevladinih pružatelja besplatne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini u ovoj oblasti predstavlja ključne programske odrednice.