Zaključak Konferencije u Mostaru
Najslabija karika u lancu suradnje protiv vršnjačkog nasilja su roditelji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Psihološko nasilje je najčešći oblik nasilja među vršnjacima ali nažalost u fokus pažnje dolaze samo slučajevi koji eskaliraju pa se teško može vidjeti kakav je to problem. Puno slučajeva također ostaje i ne prijavljeno'', kazala je Zlika Spahić-Šiljak direktorica TPO Fondacije tijekom konferencije 'Vršnjačko i rodno zasnovano nasilje: od reakcije do prevencije'.
Konferencija u organizaciji Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ, a u suradnji s TPO Fondacijom iz Sarajeva održana je u četvrtak u Centru za kulturu Mostar.
Prema riječima ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ Rašida Hadžovića u ovom projektu sudjelovalo je 428 nastavnika 1430 učenika 1150 roditelja i rezultati su, po riječima direktorice TPO-a Spahić-Šiljak, više nego izvanredni.
''Nasilje u školama kreće od jedne niže razine do više i potrebno je odmah na toj nižoj razini intervenirati i spriječiti daljnje eskalacije'', kazao je Hadžović.
Prema riječima Spahić-Šiljak ovim projektom se nastojao napravi jedan trokut suradnje nastavnika, učenika i roditelja kako bi se osnažilo i educiralo sve kategorije.
''Najslabija karika u lancu suradnje su roditelj, stoga je cilj ovog projekta bio uključiti više tu kategoriju kao i pružiti psihosocijalnu potporu samim nastavnicima koji u procesu obrazovanja sagorijevaju te im je potrebna posebna pomoć da se osnaže, nauče nositi sa stresom i pomagati djeci'', kazala je Spahić-Šiljak.