Budućnost visokog obrazovanja
Okrugli stol u Mostaru: Obrazovanje je skoro pred ponorom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povodom 15. obljetnice stupanja na snagu Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH u petak je u Mostaru održan okrugli stol na temu "Budućnost visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini".
''Procijenili smo da je ovo dobro vrijeme za podvući crtu i vidjeti kakve je rezultate sektor visokog obrazovanja postigao nakon prelaska na Bolonjski sustav i reforme visokog obrazovanja. Bojim se da prvi pokazatelji govore kako je visoko obrazovanje pred ključnim trenutkom, skoro pred ponorom, ako se ne promijeni smjer'' - rekao je glavni tajnik Asocijacije rektora privatnih sveučilišta/univerziteta Marko-Antonio Brkić.
Dotakao se i prioriteta koji su službeno i formalno postavljeni u dokumentu "Prioriteti razvoja visokog obrazovanja u BiH 2016-2026"
''Ako se ne promijeni dinamika aktivnosti, odnos i prioriteti iz tog dokumenta te ako ti isti prioriteti ne budu žurno ispunjeni i nadograđeni preporukama naših kolega iz EU, nećemo dobro proći'' - smatra Brkić.
Istaknuo je kako "prema svim svjetskim i regionalnim statstikama BiH najlošije stoji u sektoru visokog obrazovanja u cijeloj regiji".
''Okvirni zakon prepoznaje četiri ključna subjekta koji su pokretači procesa sektora visokog obrazovanje: Ministarstvo civilnih poslova BiH, Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete, Centar za informiranje i priznavanje dokumenata u visokom obrazovanju i Rektorski zbor BiH. Osim Centra, ostali subjekti nisu položili ispit i izvršili svoj zadatak'' - mišljenja Brkić.
Prema njegovim riječima, nadležnost za visoko obrazovanje je i na entitetu Republike Srpske i na županijama u Federaciji i, svi trebaju, od javnih i privatnih ustanova, preuzeti odgovornost za stanje u toj oblasti.
Rektor Sveučilišta/Univerziteta "VITEZ" Mirko Puljić je izjavio kako je obrazovanje jedno od najprioritetnijih oblasti u koje se treba ulagati.
''Mislili smo obaviti jednu dubinsku analizu i iz toga izvući neke pretpostavke i zaključke kako i kuda ići dalje, da bi poboljšali sustav obrazovanja u cjelini i to znanje stavili u funkciju razvoja i povećanja standarda naših građana'' - istaknuo je rektor Puljić.
Jedan od sudionika na okruglom stolu je bio i Milenko Kundačina, voditelj doktorskih studija na Sveučilištu "Hercegovina" koje, kako je kazao, stavlja naglasak na kvaliteti nastojeći ispuniti europske modele i zahtjeve.