Lažna donacija?
Online nastava: Ministarstvo prosvjete HNŽ-a platilo donirani softver
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar obrazovanja znanosti kulture i sporta Hercegovačko-neretvanske županije, platio je donirani softver više od 50 tisuća maraka.
Tvrtka Breakpoint d.o.o. Mostar osigurala je ranije platformu za učenje na daljinu škola u HNŽ-u koje rade po bosanskom planu i programu. Iz ove tvrtke za Bljesak.info su u rujnu rekli kako su ovaj softver donirali ministarstvu u 'periodu korone' te su im pomogli da uspostave platforme, te da 'škole ubace' podatke. Škole su kako su rekli iz te firme, nastavile s korištenjem platforme u novoj školskoj godini. A hoće li i dalje nastaviti raditi na digitalizaciji osnovnog obrazovanja, iz BreakPointa nam tada nisu znali reći, jer do rujna nisu imali nekih konkretnih dogovora.
Inače, Breakpoint je izabran za razvoj prve faze softvera te je, osam dana od raspisivanja nabave, odabran kao najpovoljniji ponuđač. Ministar Rašid Hadžović odluku o izboru ponuđača donio je 3. studenog.
Uz tvrtku Breakpoint, ponudu je dostavila i tvrtka Orbicode d.o.o. Sarajevo. Ministarstvo je ponudu tvrtke Orbicode odbilo jer, kako su naveli u obrazloženju, tvrtka nije dala rok izvršenja nadogradnje softvera od 10 dana od potpisivanja ugovora.
Podsjetimo i sam ministar Hadžović je, nakon što se u travnju zahvalio tvrtki, ponovio kako je platforma donirana.
''Imamo dvije odobrene platforme, koje su donirane i u tom pravcu ćemo dalje raditi. Počela je i edukacija zaposlenika tako da će do početka nastave svi zaposlenici proći edukaciju. Što se tehničkih sredstava tiče, moramo da vidimo kako će se odvijati - hoće li nastava biti u školama ili online i tako ćemo djelovati'', rekao je za Bljesak.info Hadžović u kolovozu uoči razdoblja neizvjesnosti o načinu odvijanja nastave nove školske godine.
Breakpoint inače je i ranije surađivao s obrazovnim institucijama u HNŽ-u, budući da su za 50.000 KM izradili informacijski sustav Univerziteta "Džemal Bijedić".
Digitalizacija nastave 'zapela' je i na programu koji se izvodi po hrvatskom planu i programu jer je platforma ''Školarac'' koju je izradio Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru prestala s radom u studenom.
''Djeca i svi nastavnici nemaju pristup Školarcu od 1.11.2020. jer nije napravljena E-matica. E-matica nije napravljena jer su roditelji protiv dijeljena podataka djece (JMBG) i jer ministarstvo nije potpisalo sporazum sa Sveučilištem.
Kako Sveučilište inzistira na E-matici, zabranjen je pristup Školarcu dok se ne napravi E-matica'', nalazi se u poruci koju su roditelji tada dobili od škola.
Razlog svih problema, zapravo je taj što Ministarstvo nije potpisalo ugovor sa Sveučilištem u Mostaru.
Digitalizacija nastave, sama po sebi ne bi trebala biti sporna, jer napredak je uvijek za pohvalu, ali ne i pod svaku cijenu. Svi imaju želju ići korak naprijed, no govorimo o digitalizaciji sustava i škola, koje još uvijek nemaju ni dvorane za izviđenje tjelesnog odgoja...