Stručno usavršavanje kadra
OŠ Ivane Brlić Mažuranić u Ljubuškom može biti za primjer drugima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić u Ljubuškom dokaz je kako se uz puno volje, maksimalnim zalaganjem i zajedničkim radom mogu napraviti velike stvari. Naime, ova je škola u četvrtak organizirala i bila domaćin velikog stručnog skupa za učitelje i nastavnike osnovnih škola s područja ljubuške općine i okolnih mjesta.
Stručni skup pod nazivom ''Raznovrsnost poučavanja i procjenjivanja'' okupio je preko stotinu sudionika koji su s velikim zanimanjem pratili izlaganja i razmijenili iskustva s eminentnim predavačima i sveučilišnim profesorima iz Republike Hrvatske, čije su održavanje podržali i Općina Ljubuški i nakladnička kuća Alfa.
Važnost pravilnog pristupa hrvatskom jeziku
O važnosti poučavanja hrvatskog književnog jezika u svim predmetima osnovne škole govorile su sveučilišne profesorice dr. sc. Zrinka Jelaska s odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta sa Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Ines Radanović s Biološkoga odsjeka Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i dr. sc. Nada Babić sa studija pedagogije i katehetike pri Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.
Nazočnima su se obratile i istaknute nastavnice u zagrebačkim osnovnim školama Valerija Begić, nastavnica biologije i kemije i učitelj savjetnik u Osnovnoj školi Sesvetski Kraljevec, Ruža Bule, nastavnica biologije i učitelj savjetnik u Osnovnoj školi Malešnica i Mirjana Šimunović-Škunca, pedagog i psiholog i stručni suradnik, savjetnik u Osnovnoj školi Malešnica, te Marijana Perković, logoped u Osnovnoj školi Fra Lovro Karaula u Livnu.
''Organizacijom ovoga stručnog skupa željeli smo naše nastavnike osvijestiti o važnosti pravilnog pristupa hrvatskom jeziku na svim predmetima kako bi naši učenici postali uspješni u ovladavanju hrvatskim jezikom'', rekla je u razgovoru za Bljesak.info Danijela Planinić, ravnateljica spomenute škole.
''Veliki smo naglasak, osim toga, stavili i na važnosti održavanja sata razredne zajednice u cilju stvaranja zajedništva u razredu, poteškoćama s kojima se nastavno osoblje susreće u radu s učenicima i sličnim temama koje se tiču odnosa između nastavnog osoblja i učenika'', dodala je ravnateljica Planinić.
Nastavno osoblje vapi za dodatnim stručnim usavršavanjem
Nakon predavanja pozvanih gošći održane ne su stručne radionice za sve sudionike koji su podijeljeni u skupine obrađivali četiri bitne teme u obrazovnom procesu: ''Oblikovanje zadataka i ocjenjivanje u nastavi'', ''Sat razredne zajednice i planiranje sata razredne zajednice'', ''Individualizirani postupci u radu s djecom sa specifičnim teškoćama u govoru'' te ''Važnost i značenje verbalne i neverbalne komunikacije.''
''Iznimno sam zadovoljna reakcijama djelatnika moje i ostalih škola. Njihove pozitivne reakcije i sreća nakon održanih radionica pravi su dokaz kako naši učitelji i nastavnici vape za ovakvim vrstama edukacije. Svi se oni žele dodatno stručno usavršavati'', istaknula je ravnateljica Planinić u razgovoru za Bljesak.info.
Upravo je ona najzaslužnija za organizaciju jednog ovako značajnog skupa, čiji primjer mogu slijediti i druge sredine, kako u Županiji Zapadnohercegovačkoj, tako i drugdje. Zahvaljujući osobnim kontaktima s profesoricom Ružom Bule, autoricom mnogobrojnih udžbenika i priručnika povezanih s prirodoslovljem i metodikom nastave biologije, napravila je događaj od velikog značaja za svoju školu i njezino nastavno osoblje.
''Zahvalna sam našim dragim predavačicama iz Zagreba koje su došle i po svojoj ljubavi prema Hercegovini, po svojoj ljubavi prema hrvatskom jeziku, po svojoj ljubavi i odgovornosti prema struci i kolegama, te ponajviše zbog ljubavi prema mlađim naraštajima, odnosno onima na kojima svijet ostaje'', naglasila je Planinić u nadi kako će i u budućnosti biti sličnih događaja u školi na čijem je čelu.