Studentska radionica u Banja Luci
Znanje ne treba držati u učionicama nego ga dijeliti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Studenti društveno-humanističkih znanosti pohađali su u protekla tri dana u Banja Luci radionice za razvijanje vještina koje će im pomoći da lakše dođu do posla nakon fakulteta.
Naime, Savez studenata Filozofskog fakulteta u Banja Luci uz podršku USAID-ovog projekta PRO-Budućnost organizirao je niz radionica u okviru projekta „Zagovaranje za veću zapošljivost studenata društveno-humanističkih nauka“ kako bi pomogli studentima da se lakše izbore na tržištu rada, ali i da se međusobno povežu i razmijene ideje i iskustva.
''Mi se ovdje družimo i zajedno gradimo neke nove mostove. Ovim projektom smo željeli pomoći studentima društveno-humanističkih nauka da dođu do vještina koje će im pomoći u zapošljavanju, jer bez obzira iz kojeg dijela BiH dolaze – svi studenti se bore sa istim problemima'', kazao je Danilo Bosnić iz Saveza studenata Filozofskog fakulteta u Banja Luci.
Radionicama je prisustvovalo oko 20 studenata - iz Banje Luke, Sarajeva, Mostara, Travnika, Brčkog, Tuzle, Šamca, Broda, Drvara, Gruda i Bugojna.
Kroz tri dana intenzivnog programa učili su o razvoju digitalnih i komunikacijskih vještina, vještina za pisanje projekata, te prošli obuku za osnivanje vlastitog poduzeća.
''Ovaj program se bavi gorućim pitanjima kad su naše struke u pitanju. Vrlo su važne sve radionice koje smo imali i jako je bitno da studenti komuniciraju međusobno i da se naša znanja podupiru – ako mi nemamo saradnju, ne možemo očekivati ni da razvijamo nauku'', kazao je Amar Velagić iz Bugojna.
Sličnog je mišljenja i Nikolina Ogorelac iz Banja Luke, koja kaže da će joj ove radionice koristiti da postojeće znanje uobliči u vještine koje će biti korisne za budući rad. Ipak, dodaje, da je jedan od najljepših dijelova projekta što se studenti međusobno upoznaju i dijele znanja i iskustva.
''Smatram da je budućnost u ovom načinu dijeljenja znanja i ovom povezivanju. Svoje znanje ne trebamo držati u svojim učionicama nego ga dijeliti i širiti'', dodala je
Oliver Andačić iz Mostara prvi put je u Banja Luci i na ovakvoj radionici, s koje nosi samo pozitivne dojmove.
''Žao mi je što se nakon ovoliko vremena tek sada formiraju ovakve mreže mladih, ali mi je drago što smo počeli'', rekao je.
Nakon radionica sudionici će zajedno kreirati zagovaračku kampanju za bolje zapošljavanje studenata društveno-humanističkih nauka, a u tome će ih voditi dekan banjalučkog Filozofskog fakulteta, Srđan Dušanić.
''Ovakve aktivnosti za vas mogu biti početak nekih većih stvari. Bitno je da budete vrijedni, radite na sebi i budete uporni i onda ćete doći do toga da se izdignete iznad prosjeka. Nemojte da vam život bude samo predavanje i kuća – šteta je da propuštate ovo vrijeme'', poručio je Dušanić.
Osim edukacije polaznici su imali priliku otkriti čari Vrbasa i okušaju se u vožnji dajakom, obiđu znamenitosti Banja Luke te posjete Visitor centar Pecka.