Znakovi života?

VIDEO | Dolinom ''Neretva'' na Marsu nekada je tekla voda?

Okolni tamni rubovi svjedoče o pojavi željeza i fosfata, izvora energije za nekadašnje mikrobe, koji su možda tamo živjeli prije nekoliko milijardi godina, dok je kraterom Jezero i dolinom nazvanom po našoj rijeci Neretvi tekla voda.
Sci-Tech / Svemir | 26. 07. 2024. u 18:39 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na Marsu je prije nekoliko milijardi godina postojao život, slaže se oko toga velik broj znanstvenika, a s vremena na vrijeme dobijemo i poneki novi dokaz u prilog toj tezi.

Najnoviji u nizu argumenata za tvrdnje o tome da je Mars bio "živ" stižu s NASA-inog rovera Perseverance. Njegove su kamere u krateru Jezero, tamo gdje bi se nešto poput toga i očekivalo, snimile zanimljiv prizor.

Na stijeni nazvanoj "Cheyava Falls" (nazvanoj prema najvišem vodopadu u Grand Canyonu i smještenoj u dolini Neretva) stručnjaci su primijetili "leopardove pjege" – sitne točke nepravilnog oblika, promjera tek koji milimetar, koje okružuje rub nešto tamnije boje, javlja Zimo.

Na slici unutar ovog članka možete vidjeti taj, netreniranom oku ni po čemu poseban prizor. Među bijelim "venama" od kalcijevog sulfata, koje se protežu s donje lijeve prema gornjoj desnoj strani slike, nalazi se tlo bogato hematitom, stoga i karakteristične crvenkaste boje.

Život u Neretvi?

No, spomenute pjege na njemu dokaz su da nije riječ o običnoj stijeni – naime, njihova pojava na sedimentnoj stijeni znači da je nekad u prošlosti kemijski proces promijenio boju hematitu iz crvene u bijelu.

Okolni tamni rubovi svjedoče o pojavi željeza i fosfata, izvora energije za nekadašnje mikrobe, koji su možda tamo živjeli prije nekoliko milijardi godina, dok je kraterom Jezero i dolinom nazvanom po našoj rijeci Neretvi tekla voda.

Rover Perseverance uzeo je uzorak "pjegave" stijene i analizirao ga, pa u njemu otkrio organske (ugljikove) spojeve. Vizualni i kemijski pregled stijene dao joj je status "najviše zbunjujućeg, najkompleksnijeg i potencijalno najvažnijeg kamena" koji je ovaj rover dosad pronašao.

"S jedne strane, imamo prvo uvjerljivo otkriće organskog materijala, karakterističnih šarenih pjega koje ukazuju na kemijske reakcije koje bi život mikroba mogao koristiti kao izvor energije i jasan dokaz da je voda — neophodna za život — jednom prolazila kroz stijenu. S druge strane, nismo mogli točno odrediti kako je stijena nastala i u kojoj su mjeri obližnje stijene mogle zagrijati Cheyava Falls i pridonijeti ovim značajkama", kažu znanstvenici iz misije Perseverance.

Poručuju i da će biti potrebno provesti još dodatnih istraživanja kako bi se potvrdilo da su "pjege" zaista nastale pod utjecajem mikroba, kao što bi se to očekivalo na Zemlji.

 

Kopirati
Drag cursor here to close