Teleskop James Webb
Otkrili smo galaksije zrele poput naše u onome što se ranije smatralo zorom Svemira
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Astronomi su koristili svemirski teleskop James Webb kako bi zavirili u prošlost u rane dane svemira - i uočili su nešto neočekivano, piše CNN.
Svemirska opservatorija otkrila je šest masivnih galaksija koje su postojale između 500 miliona i 700 miliona godina nakon velikog praska koji je stvorio svemir.
Ovo otkriće potpuno poništava postojeće teorije o porijeklu galaksija, prema novoj studiji objavljenoj u srijedu u časopisu Nature.
''Ovi objekti su mnogo masivniji nego što je itko očekivao'', rekao je koautor studije Joel Leja, docent za astronomiju i astrofiziku na Penn State univerzitetu. "Očekivali smo da ćemo u ovom trenutku pronaći samo male, mlade, tzv. bebe galaksije, ali smo otkrili galaksije zrele poput naše u onome što se ranije smatralo zorom svemira."
Teleskop promatra svemir u infracrvenom svjetlu, koje je nevidljivo ljudskom oku, i sposobno je detektirati slabu svjetlost drevnih zvijezda i galaksija.
Zavirujući u daleki univerzum, opservatorija u suštini može vidjeti unazad u vremenu do prije otprilike 13,5 milijardi godina. (znanstvenici su utvrdili da je svemir star oko 13,7 milijardi godina.)
''Otkriće da je formiranje masivnih galaksija počelo izuzetno rano u povijesti univerzuma poništava ono što su mnogi od nas mislili'', rekao je Leja. "Neformalno smo ove objekte nazivali 'razbijači svemira' - i oni su do sada opravdavali svoje ime."
Galaksije su toliko masivne da se sukobljavaju sa 99% modela koji predstavljaju rane galaksije u svemiru, što znači da naučnici moraju ponovo da razmisle o tome kako su se galaksije formirale i evoluirale.
Trenutna teorija sugerira da su galaksije počele kao mali oblaci zvijezda i prašine koji su rasli tokom vremena.