Kvalificirani kadar

Kakve su karijerne prilike u području AI-a u BiH i svijetu?

Ključne vještine i znanja najtraženije na tržištu rada u području UI-a često, smatra Rakić, uključuju kombinaciju tehničkih kompetencija, matematičkih i statističkih sposobnosti te poslovnih i komunikacijskih vještina.
Sci-Tech / Tehnologija | 07. 10. 2024. u 20:06 Ma. M.| Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Social Media Manager, Community Manager, Social Media Strategist... samo su neka od zanimanja koji su u posljednjem desetljeću nastala i doživjela iznimnu ekspanziju. Toliko rasprostranjenu da su sada neizostavni dio komunikacijske industrije. Sličnu sudbinu očekuje i umjetna inteligencija (UI). Koliko god se pribojavali da će 'zamijeniti ljude', ona je već odavno tu, mada šira javnost tek uočava koje sve sjajne rezultate ostvaruju alati UI-a.

Pošto je umjetna inteligencija već uzela toliko maha u olakšavanju poslovnih procesa na tržištu se javlja potreba za educiranim stručnim kadrom. Osim stručnog kadra, za uspješnu primjenu umjetne inteligencije nužno je još nekoliko čimbenika, smatra docent mostarskog Sveučilišta i voditelj studija Primjene umjetne inteligencije, Krešimir Rakić.

Potreba za visokokvalificiranim kadrom

''Dostupni alati umjetne inteligencije i strojnog učenja mogu pružiti niz funkcionalnosti, od pripreme podataka i izdvajanja njihovih značajki do razvoja modela i implementacije. Naravno, implementacija, odnosno primjena umjetne inteligencije zahtijeva kombinaciju strategije, tehnologije i stručnih ljudi'', rekao je za Bljesak.info docent Rakić. Upravo zbog nedostatka kvalificiranog kadra iz ovog područja, Sveučilište u Mostaru (SUM) pokrenulo je studijski program posvećen upravo UI-u.

''Od prve ideje stvaranja novog studija na SUM-u smo osluškivali potrebe tržišta rada i industrije za visokokvalificiranim kadrom s razvijenim kompetencijama u području primjene umjetne inteligencije. Nastavni plan i program studija prilagođen je dinamičnom okruženju suvremenog tržišta rada, a veliki udio izbornih predmeta, koji se mogu aktualizirati svake akademske godine, omogućit će fleksibilnost studija i jednostavno praćenje promjena u području primjene umjetne inteligencije'', kaže Rakić.

Ključne vještine i znanja najtraženije na tržištu rada u području UI-a često, smatra docent, uključuju kombinaciju tehničkih kompetencija, matematičkih i statističkih sposobnosti te poslovnih i komunikacijskih vještina.

Prilika za inovacije i napredak

''Kroz obvezne predmete studija Primjene umjetne inteligencije studenti će usvojiti znanja i vještine strojnog, dubokog i pojačanog učenja te podatkovne znanosti i inženjerstva, kompetencije koje predstavljaju osnovu za kvalificirani rad u području primjene UI-a. Izborni predmeti koje će studenti birati na osnovu svojih interesa i preferencija omogućit će im i specijalizaciju u određenom području primjene umjetne inteligencije, ali i upoznavanje s različitim aspektima te primjene'', rekao je za Bljesak.info Rakić.

Prema riječima mostarskog poduzetnika i CEO-a tvrtke IT Odjel Marka Lace primjena umjetne inteligencije u Bosni i Hercegovini još uvijek u svojim ranim fazama, ali upravo u tome leži velika prilika za inovacije i tehnološki napredak. ''Vjerujem da je budućnost tehnologije upravo u ovim sustavima koji će omogućiti tvrtkama bržu prilagodbu tržišnim promjenama, povećati učinkovitost i smanjiti ljudske pogreške'', kazao je Laco.

Ovaj poduzetnik smatra kako je rast i razvoj umjetne inteligencije eksponencijalan i nema okruženja koje može pratiti tu brzinu, bilo da se radi o IT-u, financijskom, zdravstvenom, društvenom ili nekom drugom sektoru.

''Ključno je razvijati izvrsnost u domeni vlastitog djelovanja koristeći mogućnosti i prednosti umjetne inteligencije. AI je alat. Međutim, nitko nije svjestan opsega i sveobuhvatnosti tog alata koji ima potencijal da promijeni svijet kakav poznajemo. Neminovno je da će iz ovog sektora iznići karijerni pravci koje još ne možemo ni zamisliti, ali ono što već sada vidimo je potencijal primjene u svim industrijama. Stručnjaci za razvoj AI modela, podatkovni analitičari već su svakodnevica, ali, uskoro očekujem eksponencijalnu potražnju za stručnjacima za etiku i regulaciju AI tehnologija'', rekao je za Bljesak.info Laco.

Velike karijerne mogućnosti

Brojne karijerne mogućnosti u okviru UI-a, odnosno generalno IT-a, otvaraju se i studentima koji završe studij poput ovog od mostarskog Sveučilišta.

''Studenti po završetku studija mogu raditi kao inženjeri strojnog učenja, razvijajući modele za predikciju i analizu podataka, ili kao stručnjaci podatkovne znanosti, koji koriste statističke metode za izvlačenje poslovnih uvida iz velikih skupova podataka. Studenti koji se tijekom svog studija usmjere u područja obrade prirodnog jezika i računalni vid moći će razvijati programska rješenja koja omogućuju računalima da razumiju tekst ili slike, dok istraživači u području UI-a unapređuju samu tehnologiju kroz razvoj novih algoritama'', kaže Krešimir Rakić.

Docent Rakić dodaje kako mogu raditi i kao konzultanti, pomažući organizacijama u implementaciji rješenja umjetne inteligencije pri optimizaciji poslovnih procesa i donošenju boljih strateških odluka. Svjestan potrebe za kontinuiranim usavršavanjem i unaprjeđenjem znanja i sam Laco upisao je studij Primjene umjetne inteligencije na SUM-u, koji će se izvoditi online.

Kontinuirano usavršavanje

''U današnjem svijetu, tehnologija napreduje nevjerojatnom brzinom, a kako bi tvrtke poput IT Odjela ostale konkurentne i relevantne, neophodno je biti ispred trendova. Umjetna inteligencija, sa svojim ogromnim potencijalom za transformaciju različitih industrija, prepoznata je kao budućnost u razvoju softverskih rješenja'', rekao je za Bljesak.info Laco.

Poduzetnik dodaje kako je od presudne važnosti kontinuirano usavršavanje znanja, ne samo onih vezanih za AI. Ono nije samo preporuka, dodaje, već nužnost za svakoga tko želi ostati konkurentan i relevantan na tržištu rada.

''Ulaganje u vlastito znanje danas znači prepoznavanje prilika, a umjetna inteligencija je područje koje nudi bezbroj takvih prilika za one koji su spremni učiti i razvijati se'', poručio je Marko Laco.

Kopirati
Drag cursor here to close