Sinula mu ideja

King Camp Gillette - čovjek koji je izumio sigurnosnu britvicu

King Gillette je godinama bio trgovački putnik. U dobi od 40 godina, spontano mu se rodila ideja dok se ujutro brijao te je skicirao brijač s oštricom koju nije trebalo oštriti.
Sci-Tech / Tehnologija | 05. 01. 2025. u 11:50 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Povijesna arhiva / King Camp Gillette (Fond du Lac, Wisconsin, 5. siječnja 1855. – Los Angeles, California, 9. srpnja 1932.) 

King Camp Gillette, američki izumitelj poznat po izumu sigurnosne britve, rođen je na današnji dan prije 170 godina, 5. siječnja 1855. u američkoj državi Wisconsin.

King Gillette je godinama bio trgovački putnik. U dobi od 40 godina, spontano mu se rodila ideja dok se ujutro brijao te je skicirao brijač s oštricom koju nije trebalo oštriti.

Koristio je tanki komad čelika koji je brušen s obje strane, s ciljem da se tako dobivena britvica nekoliko puta koristi pa odbaci, te na njoj zasnovan brijaći aparat. 

Gillette je tako poput svog uzora Williama Paintera, izumitelja čepa za boce, osmislio jednokratni predmet za svakodnevnu upotrebu.

Trebalo mu je još šest godina dok 1901. godine nije pronašao partnera sposobnog za proizvodnju žileta koje je on izumio.

Iste godine osnovao je u Bostonu tvrtku American Safety Razor Co. , koja je započela proizvodnju 1903. godine. Prve godine prodano je 168 oštrica, a iduće godine već oko 90.000 brijaćih aparata i 123.000 oštrica. 

Video: The Rise of Gillette - A Marketing Mogul

Godine 1917. američka vlada dala je poticaj tvrtki narudžbom za 36 milijuna žileta za američke vojnike koji su se borili u Prvom svjetskom ratu.

Američki vojnici do tada se nisu redovno brijali, a na promjenu načina ponašanja nije ih toliko navela higijena koliko potreba masovnog korištenja zaštitnih maski.

Robna marka Gillette i danas je sinonim za sigurnosne britvice.

King Camp Gillette postao je član Udruge slobodnih zidara u lipnju 1901. i naizmjenično je pripadao loži Adelphi u Quincyju (Massachusetts) i loži Columbian u Bostonu.

Gillette je slijedio neke ideje utopijskog socijalizma i objavio je dvije knjige: The Human Drift (1894.) i World Corporation (1910.).

King Camp Gillette umro je 1932., prije ere električnih brijača.

Inače, u mnogim kulturama brijač je bilo posebno zanimanje. Dok je u Europi gotovo nestalo, u arapskim se zemljama još njeguje.

Tek nakon izuma sigurnosne britvice Kinga Campa Gillettea, muškarci su se mogli brijati svakodnevno kod kuće.

Kopirati
Drag cursor here to close