Što vi mislite?
Treba li zabraniti mobitele u školama?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Trebaju li djeca nositi pametne telefone u škole ili bi korištenje mobilnih uređaja u edukacijskim ustanovama trebalo biti zabranjeno?
Mišljenja stručnjaka i roditelja o tome su podijeljena, a svoje mišljenje sada su dali i iz Ujedinjenih naroda.
Iz ove organizacije upozorili su na opasnost korištenja pametnih telefona u školama koji, ne samo da ometaju učenike tijekom nastave, već i predstavljaju i rizik za privatnost te mogu voditi do internetskog zlostavljanja, javlja Zimo.
Stav UN-a
U školama bi se trebala koristiti samo tehnologija koja podržava učenje, naglasili su iz agencija UN-a za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), no u brojnim državama pravila i zakoni vezani uz korištenje uređaja ne postoje. Bangladeš je još 2017. zabranio mobitele učiteljima i učenicima, Francuska je također, uz određene iznimke, uvela zabranu, a sljedeće godine isto planiraju i Nizozemci.
U Velikoj Britaniji nema općeg pravila, već učitelji sami donose odluke smiju li ili ne djeca nositi telefone u škole.
Prema Manosu Antoninisu, autoru studije 2023 Global Education Monitor, pokazalo se kako telefoni u školama negativno utječu na edukaciju djece jer ih konstantno ometaju, a naglašava kako je više studija pokazalo da su se nakon zabrane pametnih telefona poboljšale akademske performanse učenika.
Dok nema puno dokaza o dodatnom pozitivnom utjecaju telefona u učionicama i općenito obrazovanju, iz UNESCO-a naglašavaju kako bi tehnologija mogla izazvati probleme prilikom stjecanja tradicionalnih ključnih vještina poput čitanja.
Edukativni alat
U školama u kojima su dopušteni telefoni kao edukativni alat, učenici ih često koriste za društvene mreže, ali i kao alat za zlostavljanje drugih učenika.
Antoninis smatra kako učenike ne treba u potpunosti zaštititi od tehnologije, no potrebna su jasna pravila oko vrste tehnologije koja je dopuštena u školama.
S druge strane, neki poput Sarah Hannafin iz jednog britanskog školskog sindikata smatraju kako su škole mjesto na kojem se djecu treba pripremiti za budućnost i vanjski svijet, što uključuje i upravljanje vremenom koje provode za ekranima.
Također, naglašava važnost telefona za djecu koja putuju do škole i nazad jer tako mogu biti u kontaktu s roditeljima.