Zaključak iz Mostara

Ilegalna trgovina umjetninama u BiH: "Jedna institucija ne može sama, ali..."

Cilj obuke održane u Mostaru je stjecanje i usavršavanje znanja odnosno unaprjeđivanje kompetencija, potrebnih za učinkovito sprječavanje i suzbijanje kriminalnih aktivnosti iz ove oblasti.
Sci-Tech / Znanost | 31. 10. 2024. u 14:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U organizaciji Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova (AEPTM) i uz stručnu potporu Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u proteklih tri dana održana je temeljna obuka o sprječavanju i suzbijanju ilegalne trgovine kulturnim dobrima, umjetničkim slikama i arheološkim artefaktima.

Terenska obuka

Cilj obuke je stjecanje i usavršavanje znanja odnosno unaprjeđivanje kompetencija, potrebnih za učinkovito sprječavanje i suzbijanje kriminalnih aktivnosti iz ove oblasti.

Na koncu obuke, polaznicima odnosno policijskim službenicima s državne, entitetske i županijske razine i državnim službenicima Uprave za neizravno oporezivanje, certifikate je uručio Marko Vujević, ravnatelj Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova.

On je zahvalio Misiji OSCE-a na još jednom dobro odrađenom programu suradnje s našom agencijom, koja traje dugi niz godina, a ogleda se kroz vrijedne donacije i potporu u organiziranju stručnih obuka angažiranjem vrhunskih eksperata.

"Obuka, koju danas završavamo, je dobro osmišljena. Osim u prostorijama Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova, praktični terenski dio obuke je realiziran na lokalitetima arheoloških nalazišta u Tomislavgradu te muzejima i galerijama u Širokom Brijegu i Mostaru", kazao je Vujević dodajući da je vrijednost ove obuke i u tome što je okupila službenike institucija sa svih razina vlasti u BiH, da se upoznaju, razmijene iskustva i dogovore modaliteti nove suradnje.

Borba protiv kriminalnih aktivnosti 

"Jedna institucija ne može sama ništa, ali uspostava čvršćih veza, suradnja i razmjena informacija su siguran put prema uspjehu", naglasio je Vujević ukazujući tako na važnost zajedničkog djelovanja institucija u borbi protiv svih kriminalnih aktivnosti pa tako i onih koji se tiču ilegalne trgovine kulturnim dobrima.

Vezano za netom održanu obuku, obrađene su relevantne teme.

Tako su sudionici govorili o osnovama zaštite kulturnih dobara, međunarodnoj pravnoj regulativi, carinskim procedurama za uvoz/ izvoz kulturnih dobara, ilegalnoj trgovini na internetu, aktualnim trendovima, izazovima i posljedicama ilegalne trgovine kulturnim dobrima, ilegalnim arheološkim iskapanjima i posebnim oblicima protuzakonitog djelovanja, vezi između terorizma i nezakonite trgovine kulturnim dobrima te preventivnim mjerama u zaštiti kulturnih dobara, umjetničkih slika i arheoloških artefakata i kazneno-pravnoj zaštiti.

Govorili su: Maja Soldo (Zavod za zaštitu kulturno-povijesne baštine Županije Zapadnohercegovačke), Sanel Habul (AEPTM), Dženan Jusufović i Amra Ćebić (Centar protiv krijumčarenja umjetninama Tuzla), Anja Krajčinović (Granična sigurnost i upravljanje, OSCE), Sava Škrba (Uprava za neizravno oporezivanje), Verica Trbić (Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Ured INTERPOL-a), Vedran Alidžanović i Admir Arnautović (Tužiteljstvo Tuzlanske županije).

Kopirati
Drag cursor here to close