FOTO
Znanstveni dan u Mostaru: Interaktivni eksperimenti oduševili posjetitelje svih generacija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Znanstveni dan na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu je događaj koji se organizira krajem godine, već 6 put za redom, ovaj put kao rezultat cjelogodišnjeg rada kroz projekt ''Inovativno obrazovanje i podrška znanstveno-pedagoškom radu u poljoprivredno-prehrambenom području'' (Project Number 2024-PKVV-012) kako bi se promovirale znanstvene i istraživačke aktivnosti na fakultetu. Na ovakvim događanjima sudjeluju studenti, profesori i istraživači i to je prilika za predstavljanje svog rada, dok za širu javnost može biti prilika za učenje i bolje razumijevanje znanstvenih dostignuća u različitim područjima poljoprivrede, agronomije, biotehnologije, prehrambene industrije i tehnologije.
''Praktične aktivnosti i radionice omogućuju sudionicima da steknu nova znanja ili razviju vještine u određenim tehnološkim i znanstvenim područjima. Ove godine smo predstavili osim vlastite proizvodene palete likera od oraha, kupine, višnje, bijela i crvena vina i razne džemove, med i proizvoda od meda, septolete, lizalice, svijeće, prirodne sokove, zatim korištenje različitih organskih baza za izradu balzama za usne, krema, kugla za kupanje i dr.
Upriličili smo radionicu o čokoladi što je bilo izuzetno zanimljiv i edukativan događaj, posebno za ljubitelje čokolade i one koji žele naučiti više o procesu proizvodnje čokolade, njenim vrstama, okusima, kao i tehnikama izrade čokoladnih delicija. Posjetiteljima su pojasnjenji i prezentirani osnovni sastojci čokolade: kakao zrna, kakao maslac, šećer, vanilija i druge moguće komponente te mogućnosti njenog modeliranja'', navelis u organizatori.
Prikazan je i proces mikropropagacije što je biotehnološka tehnika koja se koristi za brzo i učinkovito umnožavanje biljaka putem in vitro procesa. Ova metoda omogućava proizvodnju velikog broja identičnih biljaka iz vrlo malih dijelova biljke, kao što su stanice, tkiva, organi ili čak pojedinačni dijelovi korijena, stabljike, lista ili pupoljka.
Prikazani su procesi izrade ćuptera, DNA extrakcije, stanične diobe, prepariranje kukaca, kolekciju gljiva, organoleptike maslinovih ulja, konzerviranje biljaka, izrade zdravih obroka i utvrđivanje idealne težine, te nutricionistička savjetovanja.
Prikazan je proces kompostiranja i različiti tipovi tla, te njihovo klasificiranje i matode analize. Mogućnost djelovanja i važnosti kroz studentski zbor imali su priliku predstaviti se i sami studenti.
''Sve ovo radimo kao bi pokazali višetruku uporabi prirodnih proizvoda u različite namjene, uputili na očuvanje prirode, te na kraju zaokružili priču video uradcima studenta na temu kružne ekonomije sa naglaskom na ''zero waste'' proizvodnju. Za razliku od tradicionalnog linearnog modela ekonomije, koji slijedi princip "uzmi-proizvedi-odbaci", kružna ekonomija nastoji stvoriti zatvoreni krug u kojem se resursi koriste što je duže moguće, a otpad se minimizira. Glavna svrha kružne ekonomije je očuvanje resursa, smanjenje onečišćenja, te smanjenje negativnih utjecaja na okoliš'', naveli su.
Znanstveni dan je prilika za umrežavanje među studentima, profesorima i profesionalcima u industriji, kao i za promicanje suradnje između akademskih institucija, industrije i zajednice. Ovi događaji često služe kao platforma za podizanje svijesti o važnosti znanosti i obrazovanja, te za inspiraciju mladih ljudi da se uključe u znanstvena istraživanja i karijere.