Najbolji od najboljih
Životna priča liječnika iz BiH: Od izbjeglice do vodećeg robotskog kirurga
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Životna priča Vahudina Žugora kao da je pisana u Hollywoodu. Iz rodne Banja Luke je došao u Njemačku: bez novca i poznanika. Danas je vodeći robotski kirurg u Njemačkoj. Pomoću robota je operirao 4.000 ljudi.
Banjalučka obitelj Žugor je do početka 90-tih godina i rata u BiH živjela sasvim normalan život. Otac Šaćir je bio sudac za prekršaje, a majka Nazifa viša medicinska sestra. Njihov sin Vahudin pohađao je školu i igrao nogomet u Borcu, Prijedoru i FK Naprijed. Ali rat mijenja njegove mladalačke planove, piše Deutsche Welle.
Prekida medicinski fakultet i dolazi u Njemačku: bez novca i poznavanja njemačkog jezika. Dolazak u Njemačku je bio veliki psihički pritisak. Danas, 30 godina kasnije, kaže kako mu je osnovni cilj bio opstanak i osiguranje financijskih sredstava za studiranje i pomoć roditeljima koji su kao izbjeglice živjeli u Hrvatskoj.
''Danonoćno sam radio. Prvo sam radio kao njegovatelj. Kada sam radio preko dana onda sam noću učio jezik i obratno. Nakon tri godine sam se upisao na renomirani medicinski fakultet u Erlangenu", prisjeća se Žugor, koji je danas direktor Klinike za urologiju u Bambergu. Klinika je jedna od 35 koliko ih broji Klinički centar koji zapošljava 5.500 radnika.
4.000 operacija pomoću robota
Prof. dr. Vahudin Žugor je pionir robotske kirurgije u Njemačkoj. Mnogi ga smatraju vodećim robotskim hirurgom u Njemačkoj i Europi. U urološkoj klinici u Bambergu je nedavno obavio 1.000 operativni zahvata robotskim sustavom Da Vinci. To mu je ujedno bio i 4.000 otkako je počeo vršiti operacije pomoću robota. Najčešće su to karcinomi prostate i bubrega, mokraćnih mjehura ili nadbubrežnih žlijezda.
Njemačke bolnice sve više prepoznaju značaj robotike prije svega zbog dobrih rezultata. U Njemačkoj je u upotrebi oko 200 robotskih sustava. Prof. dr. Žugor se stručno usvaršavao na devet klinika u Njemačkoj i Cambridgu.
Xaver Frauenknech, predsjednik UO Kliničkog centra u Bambergu kaže da je Žugorova stručnost jedan od glavnih razloga zašto su ga zaposlili - radi se o međunarodno priznatom stručnjaku.
''U protekle četiri i pol godine je svojim radom ispisao povijest našeg kliničkog centra. Kupili smo još jednog robota Da Vinci kako bi ga primijenili i u drugim oblastima, ali i obučili nove stručnjake", kaže Frauenknecht.
Prednosti operacije pomoću robota
''Robotska tehnologija omogućava stabilnost i preciznost izvođenja sitnih pokreta u tijelu bolesnika, a dodatna stabilnost robotske ruke uz visokokvalitetnu kameru omogućavaju veliko uvećanje i vrhunsku vizualizaciju tkivnih struktura", kaže prof. dr. Žigor i napominje da kombinacija tehnologije uz iskusnog operatera i odabir pogodnih karakteristika bolesti kod pacijenta jamče najbolje ishode operativnog zahvata.
Osim što je izvanredni profesor na Sveučilištu u Kölnu, Vahudin je tutor i mentor mnogobrojnim studentima i urološkim liječnicima. Dobitnik je mnogobrijnih nagrada i priznanja.
Životna želja
Mnogi pacijenti iz Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja dolaze na liječenje u Bamberg i od Žugora traže pomoć i savjet. Mnoga teška urološka oboljenja, koja se ne mogu tehnički obraditi u BiH su domena doktora Žugora, koji je ujedno i jedini robotski urolog iz BiH u Europi.
''Moj cilj i životna želja je da jednog dana dođe robotska kirurgija i u moju BiH. Za jedan takav projekt je potrebna posebna infrastruktura, ogromna motivacija i edukacija kompletne robotske ekipe i medicinskog tima. Trenutno nema takve robotike i kirurgije u BiH, ali se nadam da će jednog dana naše znanje i iskustvo koje smo stjecali vani, biti iskorišteno i u našoj matičnoj domovini'', kaže prof. dr. Vahudin Žugor za DW..