Financiranje sporta u BIH
Kako na Zimske olimpijske igre bez pomoći svih razina vlasti?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sportaši i sportski strukovni savezi u Bosni i Hercegovini zatražili su hitno i permanentno omogućavanje financiranja sporta na državnoj razini koje je u ovom trenutku jedino moguće putem granta Ministarstva civilnih poslova BiH.
Istaknuto je to tijekom sastanaka predsjednika i potpredsjednika Olimpijskog odbora BiH Marijana Kvesića, Milanka Mučibabića i Izeta Rađe te generalnog tajnika OO BiH Saida Fazlagića s predsjedavajućim Vijeća ministara BH i ministricom civilnih poslova Zoranom Tegeltijom i Ankicom Gudeljević.
Razgovori i sastanci
Predsjedništvo Olimpijskog odbora Bosne i Hercegovine početak 2022. godine započelo nizom sastanaka u bh. institucijama relevantnim za sport u cilju podrške vrhunskim sportašima, sportskim strukovnim savezima BiH i Olimpijskom odboru BiH koji vode ka jačanju i boljem organiziranju sportskog sustava BiH.
Na održanim sastancima razgovaralo se o predstojećoj najvećoj sportskoj smotri svijeta, Zimskim olimpijskim igrama koje će se održati u Pekingu od 4. do 20. veljače 2022. godine te o izostanku financijske podrške državnih razina vlasti sada već dvije godine za redom.
Predsjednik Kvesić je na oba sastanka naglasio da grant Ministarstva nije dodijeljen u 2021. godini te da je ovo treći put da vrhunski sport, sportski savezi BiH i Olimpijski odbor BiH u posljednjih deset godina ostaju bez podrške s državnih razina iako je i u okviru tog granta minimalno izdvajanje za sportske saveze i Olimpijski odbor BiH.
Kvesić je rekao da tijekom godine Olimpijski odbor BiH sudjeluje na pet vrhunskih sportskih natjecanja kao što su bile Olimpijske igre u Tokiju, pred njima su Olimpijske igre u Pekingu, EYOF u Vuokattiju i Banskoj Bystrici i Mediteranske igre u Tunisu, gdje su bh. tim predstavljali i predstavljat će na stotine sportaša i trenera.
Mučibabić je istaknuo da je OO BiH podržao olimpijce u njihovim nastojanjima da ostvare olimpijske norme i sudjeluju u olimpijskim igrama "Tokyo 2021" i "Peking 2022" s oko 1.200.000 KM, te bi im kao udruženju građana i nebudžetskom korisniku bila prijeko potrebna i asistencija države koju predstavljaju.
Poručio je da takva podrška često izostaje što se direktno reflektira i na sportske rezultate, priopćeno je iz Olimpijskog odbora BiH.
Problem proračuna
Rađo je naveo da je strategiju razvoja sporta BiH od 2022. do 2030. godine uradio ekspertni tim, te bi uz malo političke volje ona mogla biti i usvojena, a dala bi jasne smjernice za rješavanje mnogih ključnih problema bh. sporta.
Ministrica Gudeljević je poručila da Ministarstvo civilnih poslova može podržati državne sportske strukovne saveze i Olimpijski odbor BiH putem granta, ali zbog neusvajanja proračuna na razini BiH Ministarstvo civilnih poslova to nije u stanju učiniti.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, inače bivši košarkaš i sportski radnik, pokazao je razumijevanje za probleme financiranja sportskih strukovnih saveza BiH i Olimpijskog odbora BiH.
U svom obraćanju istaknuo je da će učiniti što je u njegovoj moći da se sustavno riješi financiranje sportskih saveza BiH i da to ne bude isključivo kroz grantove.
I pored složene situacije, obećao je da će učiniti sve da se Olimpijski odbor BiH financijski podrži kako bi mogao realizirati naredna četiri natjecanja koja ih očekuju u 2022. godini.