Matija Ljubek

Tragičan kraj života "Fanatika iz orahove ljuske"

Na Olimpijskim igrama u Montrealu 1976. godine zadivio je sportski svijet – kući se vratio s dvije medalje, broncom na 500 metara i zlatom na tisuću metara u kajaku jednokleku.
Sport / Ostali sportovi | 22. 11. 2023. u 12:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Zsugbelisce.hr / Matija Ljubek (Belišće, 22. studenog, 1953. – Valpovo, 11. listopada 2000.)

Na današnji dan prije 70 godina, 22. studenog 1953. u Belišću je rođen Matija Ljubek, najtrofejniji hrvatski kanuist i jedan od najuspješnijih hrvatskih sportaša uopće.

Osnovnu i srednju školu završio je u Valpovu, s odličnim uspjehom, a nakon mature neko je vrijeme radio u Kombinatu Belišće. Paralelno sa sportskim uspjesima, studirao je na Pedagoškoj akademiji i u roku diplomirao.

U mladosti se bavio nogometom, atletikom i dizanjem utega, ali je ljubav prema vodi i kanuu na koncu prevladala.

Blistave trenutke karijere doživio je osvajanjem dvaju zlatnih te po jedne srebrne i brončane Olimpijske medalje, čime je zasluženo dobio titulu najuspješnijeg muškog hrvatskog olimpijca u pojedinačnim sportovima svih vremena.

"Fanatik iz orahove ljuske", kako su mu sugrađani tepali, prvu medalju osvaja na Svjetskom prvenstvu u Beogradu 1975. godine, nakon čega ne prestaje nizati trijumfe.

Na Olimpijskim igrama u Montrealu iduće godine zadivio je sportski svijet – kući se vratio s dvije medalje, broncom na 500 metara i zlatom na tisuću metara u kajaku jednokleku.

Pročitajte još

Trijumfirao je i na Mediteranskim igrama koje su 1979. godine održane u Splitu: čak tri zlatne medalje završile su oko Ljubekova vrata.

Nakon uspjeha na Svjetskim prvenstvima u Nottinghamu, Beogradu i Tampereu, ponovno se uspinje na olimpijsko postolje: na Igrama u Los Angelesu 1984. osvaja srebro na tisuću i zlato na 500 metara.

Na svojoj posljednjoj Olimpijadi, 1988. u Seulu, oprašta se od aktivnog bavljenja sportom.

Postao je trener mladih kanuista, da bi potom preuzeo odgovornu funkciju u Hrvatskom olimpijskom odboru, zbog čega se sa suprugom Gorankom i sinovima Matijom i Nikicom preselio u Zagreb.

Tri godine kasnije doživio je prometnu nesreću koja ga je umalo koštala glave. Ljubek, koji je sjedio na suvozačkom mjestu, zadobio je teške unutarnje ozljede.

Na operacijskom stolu njegovo je srce čak četiri puta stalo, ali se zahvaljujući iznimnoj psihofizičkoj snazi uspio u potpunosti oporaviti.

Foto: Povijest.hr / Spomenik Matiji Ljubeku

Smrt je, međutim, uporno vrebala šampiona. Dana 11. listopada 2000. godine Matija Ljubek ubijen je u Valpovu. Marko Varžić, suprug Ljubekove mlađe sestre Dubravke, dvaput ga je upucao iz puške M-48, nakon čega je pokušao ubiti i sina mu Matiju. Mladić je, srećom, uspio pobjeći, ali njegovu ocu više nije bilo spasa.

Mahniti Varžić potom se odvezao u Belišće, gdje je teško ranio Ljubekovu stariju sestru Ljubicu i na mjestu usmrtio njezina muža, časnika HV-a Antu Bungića. Motiv dvostrukog zločina bila je osveta zbog imovinskih odnosa unutar obitelji.

Zbog teške prirode zločina, kao i zbog činjenice da za njega nije pokazao ni traga kajanja, Varžić je osuđen na trideset pet godina robije.

Posmrtno je Ljubek 2000. godine za životno djelo dobio Državnu nagradu "Franjo Bučar".

Po njemu danas nosi ime kajak i kanu klub u Zagrebu, ali i nagrada za životno djelo Hrvatskog olimpijskog odbora: Nagrada HOO-a Matija Ljubek.

Matija Ljubek posthumno je proglašen počasnim građaninom Belišća. (Izvor: Povijest.hr)

Video: 1976 Summer Olympics Montreal – Men's C 1 1000 metres
Kopirati
Drag cursor here to close