Do izbora

Europa će detaljno protresti ustave u BiH

Vijesti / BiH-EU | 16. 04. 2014. u 09:05 Berislav JURIČ

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Pravne službe Vijeća Europske unije i Europske komisije uradit će detaljnu analizu Ustava Bosne i Hercegovine te utvrditi koje to odredbe u ovom, kao i ustavima entiteta, nisu u skladu s pravnim normama EU, kako bi one bile promijenjene'', glasi jedan od zaključaka sastanka u Luksemburgu.

Dnevni avaz objavio je kako su se ministri vanjskih poslova 28 država članica EU, na sastanku Vijeća za vanjske odnose (FAC), složili e da pravnici dvije evropske institucije detaljno protresu ustave u BiH, kao i neke od ključnih zakona, uključujući Izborni zakon BiH te Krivični zakon.

''Ono što smo imali do sada jest to da su kriteriji bili visoki, BiH ih nije dostizala, klizala je natrag.'' 

Bezbolne promjene

Nakon urađenih analiza, pravnici će dati svoj izvještaj i prijedloge promjena koje se moraju učiniti kako bio odblokiran put BiH k EU. Sve to mora biti urađeno prije izbora koji će se održati u listopadu.

''Mi jesmo svjesni da je vaš pravni sustav proistekao iz Daytona i da je on stvorio niz problema. EU želi da se oni otklone i BiH napreduje k punopravnom članstvu. No, da bi se bh. ustav i bitni zakoni promijenili, mora postojati spremnost u BiH i EU će od izabranih dužnosnika, ali i predstavnika civilnog društva, pa i vjerskih institucija, tražiti stav i podršku. Ako je dobijemo, uradit ćemo sve što je u našoj moći da promjene budu što bezbolnije i kvalitetnije'', stav je visokopozicioniranog diplomate koji je za Dnevni avaz govorio pod uvjetom anonimnosti.

Neki od europskih dužnosnika analizirali su domete sastanka FAC-a o BiH. Ministar vanjskih poslova Velike Britanije William Hague na Twitteru je objavio dva komentara.

Kriteriji 

''Europska unija jedinstvena je u osudi bilo kakve secesionističke retorike i politike u Bosni i Hercegovini. Bitan signal za koji se Velika Britanija snažno zalagala. Zadovoljan sam što su države EU istaknule svoju jedinstvenu podršku teritorijalnom integritetu BiH i njezinoj budućnosti u EU'', napisao Hague.

Nakon sastanka FAC-a pokazalo se da su u zaključcima o BiH pretočeni tek dijelovi onoga što su ranije zagovarale Hrvatska, Austrija, Velika Britanija, Slovenija, Mađarska i Slovačka.

''Tekst zaključaka je siže onoga o čemu je svih 28 ministara suglasno'', navodi britanski diplomat.

Ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija komentirajući zaključke Vijeća za vanjske poslove Europske unije (EEAS) koje je o BiH raspravljalo u ponedjeljak u Luxembourgu rekao je kako EU nije smanjila kriterije za proces pridruživanja BiH, no otvorila je prostor kreativnijem tumačenju ispunjenja tih kriterija.

BiH i stabilnost Europe 

Lagumdžija je rekao kako su europski dužnosnici potvrdili kako BiH ima europsku perspektivu te osudili retoriku ideje secesionizma i podjele čime je otklonjena opasnost od "novog crtanja karata" u BiH .

Ministrica vanjskih i europskih poslova Hrvatske, Vesna Pusić, rekla je kako je BiH tema koju EU može riješiti te da Hrvatska smatra da bi se ova tema, ukoliko ostane postrani, mogla pretvoriti u veliki problem destabilizacije Europe.

''Ono što mi ponavljamo jest nesnižavanje kriterija, ali i pomoć BiH da dostigne te kriterije. Ono što smo imali do sada jest to da su kriteriji bili visoki, BiH ih nije dostizala, klizala je natrag. Zato je važan proaktivan pristup EU. Ako se to ne učini sada, bit će to loše i za BiH i za stabilnost Europe'', rekla je Pusić.

Kopirati
Drag cursor here to close