pročitajte izvještaj
Inzko ponavlja: Entitetima nema mrdanja iz BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odluka vlasti RS da održe referendum direktno je kršenje Daytonskog sporazuma, kao i prijetnja SNSD-a da će održati referendum o neovisnosti Republike Srpske 2018. godine. Sve to predstavlja eskalaciju politike SNSD-a kojom se osporavaju temelji Daytonskog mirovnog sporazuma.
Izvještaj obuhvaća razdoblje od 21. travnja 2015. do 21. listopada 2015. godine.
''Odluka Narodne skupštine RS od 15. srpnja o održavanju referenduma u RS o zakonima o Sudu i Tužiteljstvu BiH donesena usprkos jasnog upozorenja 14. srpnja od strane Upravnog odbora veleposlanik Vijeća za implementaciju mira (PIC), te da referendumsko pitanje predlaže da RS napusti zajednički pravosudni prostor BiH, prenose Nezavisne.
''Referendum predstavlja otvoren izazov suverenitetu BiH i kršenju obveza RS i obveza koje proističu iz Ustava BiH kao što je navedeno u Aneksu 4 Daytonskog mirovnog sporazuma. Ovaj čin NSRS treba promatrati u kontekstu dugogodišnjeg politike dužnosnika SNSD-a da ospore suverenitet i teritorijalni integritet BiH, uključujući otvoreno zalaganje za secesiju RS i raspad zemlje. U tom smislu, vrijedi naglasiti da je u travnju 2015. godine, vodeća stranka u RS, SNSD, usvojila kao dio službene stranačke platforme stvaranje RS kao 'nezavisne države unutar svojih sadašnjih granica' i pozvala na referendum o odcjepljenju u 2018.'', navodi se u Izvještaju Inzka UN.
Prijetnja miru
Imajući to u vidu, Inzko podvlači da usvajanje odluke o referendumu u NSRS predstavlja jedan od najozbiljnijih kršenja Daytonskog mirovnog sporazuma od potpisivanja i predstavlja ozbiljnu prijetnju provođenju mira.
''Ovi postupci bacaju sjenku na pozitivne napore političkih aktera u BiH za unapređenje ekonomske i socijalne reforme kako bi se odgovorilo na probleme s kojima se suočava zemlja i potencijalno ubrzao napredak k Europskoj uniji, nakon stupanja na snagu SSP 1. lipnja'', navodi Inzko.
Podvlači da je i pored toga, razdoblje izvještavanja obilježen nizom izjava dužnosnika iz RS kojim pozivaju za secesiju tog entiteta iz Bosne i Hercegovine (BiH).
''Koristim ovaj izvještaj da još jednom jasno poručim da entiteti nemaju pravo na odcjepljenje od BiH I da su suverenitet i teritorijalni integritet BiH su garantirani Daytonskim mirovnim sporazumom, Ustavom BiH i međunarodnim pravom'', ističe Inzko u Izvještaju koji je objavio OHR.
On dodaje da usvajanje reformskog programa od strane državnih i entitetskih vlasti i konkretni koraci, kao što je usvajanje novog Zakona o radu u Federaciji, bude nadu da vlasti konačno mogu početi fokusirati se na reforme koje će omogućiti BiH da se prijavi za status kandidata i pokrene aktiviranje Akcijskog plana za članstvo (MAP) u NATO.
Ograničen napredak
''Što se tiče NATO-a, toplo pozdravljam registraciju vojne imovine u ime države BiH koje se dogodio u Federaciji, a sada tražimo sličan napredak i u RS. Treba napomenuti da je odluka da BiH pošalje službeni zahtjev za članstvo u MAP jednoglasno usvojena u Predsjedništvu BiH 2010. godine'', naveo je Inzko.
U Izvještaju visoki predstavnik ističe da su u izvještajnom razdoblju vlasti u BiH postigle ograničen napredak na ispunjavanju preostalih ciljeva (5 + 2 agenda) koje je postavio Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira neophodnih za zatvaranje OHR-a.
Inzko je istaknuo kako je u izvještajnom razdoblju u BiH bilo nekoliko sigurnosnih incidenata kao što je napad na policijsku stanicu u Zvorniku 27. travnja, nekoliko etnički motiviranih napada na povratnike, te napad na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici. U obrazloženju sigurnosnih incidenata Inzko je pohvalio premijera Vučića za hrabre napore prije, za vrijeme i poslije komemoracije u Srebrenici, koji doprinose pomirenju u regiji.
Dodao je također i napade na povratnike u Kotor Varošu, Prijedoru i selu Omerovići kod Tomislavgrada.
Politika u policiji ozbiljan problem
Inzko je kaže kako je nastavljen i strukturni dijalog o pravosuđu u sjenci najavljenog referenduma u Republici Srpskoj o državnim pravosudnim institucijama i organima visokog predstavnika. Vijeće ministara konačno je usvojilo Strategiju za reformu sektora pravde za 2014-2018.
Istaknuo je također, da se još uvijek ne može primjeniti Zakon o borbi protiv korupcije u FBiH koji je usvojen 2014. godine zbog nedostatka dodjeljenih proračunskih sredstava.
''Kao rezultat toga, kazneno gonjenje zbog korupcije u Federaciji može prestati u potpunosti. Vlada Federacije treba ili omogućiti da se primjenjuje novi zakon ili ga staviti izvan snage i vratiti se na stari'', navodi Inzko.
Napomenuo je i da se smanjuje broj predmeta ratnih zločina u tužiteljstvima, kao i da praksa političkog uplitanja u operativni rad policije ostaje ozbiljan izazov.
U Izvještaju se navodi da su odnosu na isto razdoblje prošle godine, ekonomski indikatori za 2015. ohrabrujući.
Umirovljnici najugroženiji
Dodaje se da su umirovljenici među najugroženijim segmentima stanovništva, ne samo zbog niskog nivoa mirovina, nego i zbog nastavka povećanja broja umirovljenika, koji se ne poklapaju sa odgovarajućim brojem zaposlenih.
Zabrinjava ga povećanje javnog duga koji na dan 31. prosinca 2014. godine iznosi 11,5 milijardi KM, od čega je vanjski dug je KM 8,2 milijardi, a unutarnji dug 3,3 milijardi KM, što znači da je ukupan javni dug u BiH u 2014. povećan za 1.089 milijardi KM, odnosno 10,44 odsto.