Obitelj traži pravdu

Potpisuje se peticija - Albanka koja je usmrtila brata i sestru Đerek puštena uz jamčevinu

Hrvatsku je 9. travnja ove godine potresla tragedija, kada je u blizini Slanog dvadesetdevetogodišnja Albanka nepropisno pretjecala vozilo ispred sebe i izazvala tešku prometnu nesreću
Vijesti / Crna Kronika | 17. 07. 2024. u 10:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatsku je 09. travnja ove godine potresla tragedija, kada je na području Ratca dvadesetdevetogodišnja Albanka nepropisno pretjecala vozilo ispred sebe i izazvala tešku prometnu nesreću tako što se frontalno sudarila s vozilom u kojem je bilo dvoje mladih, brat i sestra Stjepan i Katarina Đerek. Prometna nesreća rezultirala je smrtnom posljedicom za dvoje mladih ljudi.

Klevisa Ymeri vozila je BMW terenac i zadobila lakše tjelesne ozljede, zbog čega je prebačena na odjel abdominalne kirurgije u Općoj bolnici Dubrovnik. Prema neslužbenim informacijama, vozila je gotovo 170 km/h.

Općinsko državno odvjetništvo je 12. travnja 2024. predložilo sucu istrage Županijskog suda u Dubrovniku određivanje istražnog zatvora. Sudac istrage je prihvatio navedeni prijedlog i odredio istražni pritvor za Ymeri. Pritvor je dodatno produljen 10. svibnja 2024. rješenjem suca istrage Županijskog suda u Dubrovniku.

Prije nekoliko dana, održana je sjednica optužnog vijeća Općinskog suda u Dubrovniku, u kojem je zamjenica općinskog državnog odvjetnika Katarina Šoša zatražila produljenje istražnog zatvora za Albanku, zbog egzistiranja osnova zbog kojih je istražni zatvor i određen, a što je i objašnjeno u optužnici, prenosi portal Dubrovnik insider.

Naime, kako sama sutkinja i predsjednica vijeća Dubravka Đivanović pojašnjava: ''Okrivljenica je državljanka Republike Albanije, nije ni rodbinski ni poslovno vezana uz RH pa bude li se nalazila na slobodi mogla bi napustiti teritorij RH i ostati nesmetano živjeti i raditi u državi čija je državljanka jer Republika Albanija nije članica EU i nije u obvezi izručivati svoje državljane.

Potom, Đivanović piše potpuno drugu kontradiktornu rečenicu: istražni zatvor se mijenja blažim mjerama, određivanjem jamstva od 70.000 eura u gotovini, ukoliko bude uplaćeno može zamijeniti istražni zatvor uz izricanje mjera opreza''.

Mjere koje je izrekla Đivanović, osim jamčevine u iznosu od 70.000 eura u gotovini su predavanje putnih isprava, zabrana napuštanja boravišta i to u Gradu Dubrovniku, mjera obveze javljanja određenoj osobi ili državnom tijelu i to Policijskoj upravi Dubrovačko neretvanskoj, Policijskoj postaji Dubrovnik, svakog dana u 10,00 sati.

Pitanje koje postavlja ožalošćena i ogorčena obitelj Đerek je što se promijenilo ako je za Ymeri određen istražni zatvor zbog mogućnosti bijega i izbjegavanja odgovornosti.

Branitelj Klevise Ymeri kaže ''Tražimo obvezu javljanja svakodnevnog policiji, zabranu napuštanja mjesta boravka u Dubrovniku, okrivljenica bi našla apartman u Dubrovniku gdje bi stanovala zajedno sa svojom majkom koja bi došla i stanovala s njom''.

Tko može garantirati kako Ymeri neće prijeći ilegalno državnu granicu nakon tri mjeseca istražnog pritvora?

''Županijski sud smatra kako postoji opasnost od bijega, a Općinski u nepromijenjenim okolnostima mijenja odluku i smatra kako nema opasnosti od bijega jer će se Albanki dići putne isprave i svaki dan će se javljati na policiju? Zašto je onda uopće i jednog dana određen istražni pritvor za dvadesedevetogodišnju Albanku ako se netko nije bojao bijega iz Hrvatske? U čemu je sada razlika?'', upitala j obitelj.

''Druga stvar, koja nam je upala u oko jest vještačenje sudskog vještaka za promet, u kojem jasno stoji kako je Albanka u trenutku sudara s automobilom kojim je upravljao Stjepan Đerek vozila 90 km/h! Ponovimo: u trenutku udara! Naime, branitelj optužene je naveo kako je Ymeri toliko vozila, što nije točno, ali je njegovo da je brani…U vještačenju nije navedeno koliko je vozila svoj terenac, a što smatramo vrlo bitnim zbog presude koja je u tom slučaju različita: radi li se o bezobzirnosti i obijesti na cesti ili ubojstvu iz nehaja?'', upitali su članovi obitelji.

Kažu da ovaj tragični događaj ne smije proći nezapaženo i bez pravedne kazne!

''Tražimo pravdu za naše najmilije i odgovarajuću kaznu za optuženu kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih tragedija. Neka sjećanje na našeg brata i sestru, njihov osmijeh, ljubav i podrška zauvijek živi u našim srcima. Vaša nam je podrška neophodna! Pozivamo vas da zajedno podignemo svijest o važnosti sigurnosti u prometu i poštivanju zakona'', uputio je apel Viktor Đerek, brat pokojnih Katarine i Stjepana.

Peticija se nalazi na linku. 

Kopirati
Drag cursor here to close