Bolesna nakon incidenata na sudu
"Korona ugovori": Odgođena revizija sporazuma sa Sašom Markovićem zbog bolesti tužiteljice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Okružnom sudu u Banjaluci odgođeno je ročište za razmatranje sporazuma o priznanju krivice koji je s Republičkim javnim tužiteljstvom zaključio Saša Marković, vlasnik agencije "Travel 4 Fun" i optuženi u slučaju "Korona ugovori".
Ročištu nije prisustvovala tužiteljica Sanja Tadić-Stojisavljević, a kako je objasnio sudac Dragan Uletilović, to je zbog zdravstvenih razloga, kako prenosi N1.
"Dobili smo obavijest od Republičkog javnog tužiteljstva i oni su rekli da ne mogu poslati drugog tužitelja", rekao je Uletilović. Novo ročište zakazano je za 18. studenog.
U prijedlogu sporazuma predviđeno je da Marković bude osuđen na 10 mjeseci zatvora, te da će mu se oduzeti imovinska korist u iznosu većem od 500.000 KM.
Na ročištu pozlilo tužiteljici
Podsjećamo, u banjalučkom Okružnom sudu 5. studenog došlo je do incidenta na ročištu za otvaranje postupka u predmetu "Respiratori", pri čemu je, nakon usmene rasprave s obranom osumnjičenog, v.d. Sanji Tadić - Stojisavljević je pozlilo.
Ročište, koje je bilo zatvoreno za javnost, nakon toga je prekinuto, a prema nekim informacijama, Tadić - Stojisavljević je pozlilo nakon navodnih prijetnji koje joj je uputila odvjetnica Jasminka Jovišević, uz riječi: "Netko će vas kad-tad ubiti."
Odvjetnik Jovišević kasnije je za medije rekao da se radi o "izmišljenoj priči". I Jovišević i Tadić-Stojisavljević rade na oba slučaja - "Korona ugovori" i "Respiratori".
Saša Marković optužen je za primanje mita, dok je bivši direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković prvooptuženi u ovom slučaju. Optužnicom su obuhvaćeni i direktor "Procontrola" Banjaluka Slavko Bojić zbog kaznenog djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlasti u pomaganju, bivši direktor "Sineks laboratorija" Sani Crljić za isto kazneno djelo, te direktor "Promedinga" Laktaši Dragan Dubravac zbog produženog kaznenog djela zloupotrebe u postupku javne nabave.
Kršile su se javne procedure
Prema optužnici, Zeljković se tereti da je, kršeći javne procedure, zaštitne maske, medicinska odijela i termo kamere nabavljao od nekvalificiranih ponuđača po višestruko većim cijenama od nabavne, čime je "grubo zlorabio" položaj i ovlasti ravnatelja IJZ-a. , te sebi i ostalim optuženima pribavio imovinsku korist na štetu proračuna RS-a od preko 1,3 milijuna KM.
Marković je u ranijem svjedočenju naveo da je Zeljkoviću za svako zaštitno odijelo, čija je prodajna cijena bila 50 KM, davano devet maraka, te da je vreće s novcem nosio u prostorije Ujedinjene Srpske, čiji je Zeljković član, oko 20 puta, te da je riječ o ukupnom iznosu od oko 250.000 KM.