Suđenje
Lučić i ostali: Tri tjedna očevida u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na suđenju bivšem državnom ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedok Tužiteljstva Bosne i Hercegovine rekao je da je bio u timu istražitelja koji su vršili očevid u Ministarstvu prilikom kojeg je izuzeta određena dokumentacija.
Muhamed Šehović, bivši policijski službenik u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) je potvrdio da je sudjelovao u obradi videosnimka s benzinske crpke na kojem se vidi da pripadnik osiguranja bivšeg ministra sipa gorivo u privatno vozilo.
Šehović je rekao da je sa ostalim članovima istražnog tima SIPA-e pristupio očevidu u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, te da su izuzeli dokumentaciju o trošenju sredstava sa službene kartice Ministarstva.
"Tri tjedna je trajao očevid", rekao je Šehović i dodao da su izuzeti fiskalni računi izdati u nekoliko restorana u Istočnom Sarajevu.
"Indikativno vrijeme izdavanja računa"
Posvjedočio je da su svu dokumentaciju obilježili tragom, fotografirali i napravili izvještaj.
Tužiteljstvo je prezentiralo tri odluke koje je potpisao Miloš Lučić, a koje se tiču odobravanja korištenja troškova reprezentacije povodom poslovnih sastanaka.
"Nama je ovdje bilo indikativno vrijeme izdavanja računa", rekao je Šehović.
Optužnica tereti Lučića da je od svibnja 2020. do prosinca 2022. odobravao sebi korištenje sredstava reprezentacije kako bi pribavio imovinsku korist, zloupotrebljavao službenu platnu bankovnu karticu za točenje goriva u različita vozila – koja nisu bila u vlasništvu Ministarstva, održavao vozila mimo odabranih i ovlaštenih servisa, te prisvojio elektronsku opremu Ministarstva za koju je lažno prijavio da je ukradena. Tereti se i za pronevjeru u službi.
Prema navodima optužnice – u kojoj su, uz Lučića, optuženi Siniša Papaz kao vlasnik ugostiteljskog objekta, Mirko Ristović kao vlasnik autolakirnice, te Dalibor Šehovac kao vlasnik autoservisa – bivši ministar Lučić je postupao protivno odredbama koje definiraju i reguliraju trošenje i korištenje novčanih i materijalnih sredstava Ministarstva.
Dokazi nezakonito prikupljeni
U unakrsnom ispitivanju, Lučićeva advokatica Vasvija Vidović pitala je je li saslušavao svjedoke jer je bio član operativnog tima akcije "Dijamant 2", a Šehović je potvrdio, kao i da je saslušao optužene Papaza i Šehovca, te da nijedno ispitivanje nije snimano jer nisu imali opremu.
Vidović je pitala svjedoka zašto je on kao službeno lice radio kao zapisničar, ako su svjedoci saslušavani u prostorijama SIPA-e i Tužiteljstva, a Šehović je odgovorio da je takva praksa.
"Formira se tim od troje-četvero ljudi. Sve mi radimo, i budemo zapisničari i vodimo intervjue", rekao je svjedok, na što je Vidović utvrdila da su ti dokazi nezakonito prikupljeni.
Svjedok Slaviša Lučić ispričao je da je u ovom predmetu postupao kao stručno lice zaposleno u službi za operativnu podršku pri SIPA-i, gdje vrši kompjuterske analize i kriminalističke ekspertize, te da nije bio informiran o detaljima istrage.
Podatke proslijedio dalje
Svjedok je rekao da je naredbu za vještačenje izdalo Tužiteljstvo BiH, a dostavljena su dva telefona i tablet.
"Zadatak je bio da se izvuku svi mogući podaci s mobilnih telefona i tableta i pripadajućih SIM kartica", rekao je svjedok.
Kazao da su uspjeli izvršiti vještačenje telefona i jedne SIM kartice, a druge i tableta nisu jer su bili zaključani šiframa koje softverima nije bilo moguće zaobići.
Vidović je pitala je li dobio naredbu da izdvoji podatke za koje smatra da su relevantni za ovaj predmet, a svjedok je odgovorio da je izvučene podatke iz telefona proslijedio dalje, jer se ne bavi analitikom.
Termin nastavka suđenja bit će naknadno poznat, piše Birn.