Potvrđeno
Mostar: Požar na deponiji izazvan namjerno, počinitelj 'uhvaćen' na snimkama nadzorne kamere
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Velika materijalna šteta nastala je u požaru koji je u nedjelju navečer izbio na deponiji Uborak u Mostaru, a za koji je direktor JP "Deponija" Mirhad Grebović ustvrdio da je izazvan namjerno.
Ekipi Fene bile su dostupne i snimke s nadzorne kamere na kojima se vidi kako jedna osoba u kasnim večernjim satima pali fitilj na lokaciji gdje je izbio požar.
''Sinoć je došlo požara za koji smo sigurni da nije bilo samozapaljenje nego da je izazvan namjerno. Pričinjena je ogromna materijalna šteta i potencijalna šteta po okoliš i zrak'', izjavio je za Fenu Mirhad Grebović, direktor JP "Deponija" u Mostaru.
Izgorjela dva kamiona
Po njegovim riječima, u potpunosti su izgorjela dva kamiona koja su bila angažirana na građevinskim radovima te hidroizolacijska folija i geotekstil koji su bili planirani da se ugrade u sklopu sanacije, odnosno racionalizacije i zaštite tla oko starog Uborka i aktivnih ploha.
Podsjeća da je nabavna cijena hidrizalocijske folije, u sklopu tendera koji je bio raspisan za realizaciju projekta, bila oko 400 000 maraka.
Šteta je, kaže direktor JP "Deponija", mogla biti i veća te zahvatiti i ostale strojeve koji su bile u neposrednoj blizini, kao i tijelo deponije da policija i vatrogasci nisu reagirali.
''Učinjen je veliki korak unazad te se nadam da će policija u što skorije vrijeme otkriti počinitelja ovoga nemiloga događaja'', ocijenio je Grebović.
Direktor JP "Deponija" podsjeća da je u proteklom razdoblju Grad Mostar zajedno s Deponijom i Federalnim ministarstvom za okoliš i turizam uložio ogromne napore kako bi se dokumentacija i rad na deponiji unaprijedili i doveli u sklad s europskim normama i zakonima.
Čeka se na nadležne institucije
''Izrađen je određeni broj dokumenata koji govori kako da se sanira stari Uborak, jedan prostor između aktivnih ploha i starog Uborka koji je do sada bio nezaštićen od utjecaja otpada. Urađeni su dokumenti u skladu s instrukcijama Federalne uprave za inspekcijske poslove i u skladu s tim poduzete određene radnje, nabavljen je materijal koji je trebao biti ugrađen u taj prostor kako bi se osiguralo tlo i prostor oko stare deponije, tj. Uborka i aktivnih ploha'', istaknuo je Grebović.
Ovim nesmotrenim činom sav taj trud, upozorio je, doveden je u pitanje.
Naime u skladu s instrukcijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma i instrukcijama Federalne uprave za inspekcijske poslove, već su bili urađeni pripremni radovi, zaštita potoka Sušica koji tuda prolazi.
Ostalo je bilo, napominje Grebović, samo da se ugradi spomenuta folija, geotekstil i ostali materijali u skladu s projektom te da se dobije cjelokupan prostor u potpunosti zaštićenog tla od eventualnih negativnih prodora vode s otpada koji se nalazi na starom Uborku.
''Sada ostaje da sačekamo nadležne institucije, Tužiteljstvo i MUP, da odrade svoj dio posla pa ćemo vidjeti kako dalje'', zaključuje direktor JP "Deponija".
Neriješen slučaj pomora ribe
Podsjećamo, još uvijek je ostao neriješen slučaj pomora ribe, u sjevernom dijelu Mostara, krajem studenog 2019., koji su prijavili mještani uvjereni kako su razlog otpadne vode koje se izlijevaju iz deponije Uborak.
Naime, nakon izvršene inspekcijske kontrole na dan 23. studenog 2019. na lokaciji laguna 'Mostarskog jezera' Neretva pod sumnjom da je došlo do pomora ribe od ispuštenih tehnoloških voda iz J.P.'Deponija' Mostar, postupajući federalni inspektor je nakon izvršenog inspekcijskog nadzora, izvršio i uzorkovanje vode i uginule ribe.
''2. prosinca 2019. na adresu Federalne uprave za inspekcijske poslove zaprimljen je izvještaj analize uzorkovane ribe sa Odjeljenja za Akvakulturu Veterinarskog Univerziteta u Sarajevu pod br:67/2019 od 29.studenog 2019. u kojem je navedeno da se na osnovu pregleda ne može utvrditi uzrok uginuća, trovanja i dr., te da nisu uočeni klinički manifestni simptomi koji bi ukazivali na prisustvo bolesti riba'', naveli su tada u priopćenju Službe za inspekcijske poslove Grada Mostara.