Obraćanje medijima
MUP HNŽ nakon nedavnih incidenata - Oštećeni ne žele surađivati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jedan slučaj je u potpnosti razriješen, jedan djelomično a u dva se traga za počiniteljima, dosadašnji je epilog navijačkih izgreda koji su se dogodili u posljednje vrijeme na ulicama Mostara, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije predstavnika mostarske policije Ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačko- neretvanske županije.
Dario Bilušić načelnik Policijske uprave Mostar osvrnuo se na događaje koji su uzburkali javnost 14. kolovoza.
Događaji koji su uzburkali javnost
''Prvi događaj u Opinama, napad oko osam osoba na pet - šest maloljetnih osoba, među kojima je bilo i punoljetnih. Istragu je preuzeo sektor kriminalističke policije. Također, 15. kolovoza zbio se događaj u Fejićevoj ulici, napad na navijače Boteva s obzirom na to da je bila međunarodna utakmica, tom prilikom su četiri osobe napale četiri osobe, navijače Boteva. Fizički su ih napali i otuđili im dresove, s tim da smo pronašli počinitelje koji su prekršajno sankcionirani, s obzirom da su oštećeni odmah napustili lice mjesta'', kazao je Bilušić.
Komentirajući događaj u Baćevićima, 23. kolovoza PU Mostar, odnosno PS Jug je dobila prijavu da je izvršen napad na maloljetno lice.
''Tijekom rada smo utvrdili da su par dana prije lijepljeni transparenti po mjestu, koje je uznemirilo javnost, ali do napada nismo imali tih prijava. Prilikom napada jedna maloljetna osoba 2006. je napala drugu maloljetnu osobu 2006. godište, koji su poznati od ranije, a koji će biti prekršajno sankcionirani za to djelo'', kazao je Bilušić.
Također, dodaje, osobe koje su lijepile transparente su otkrivene i bit će sankcionirane za ta djela.
''Nakon toga u Malom Polju dogodio se napad na maljetnu osobu 2010. godište od strane 4-5 osoba, s obzirom na to da se oštećeni nije mogao izjasniti koliko osoba ga je napalo koji su se kretali pješice, pritom ga udarivši u predjelu ruke i skinuli majicu s transparentima i oznakom Veleža. Isti je zadobio povrede'', kazao je Bilušić dodajući da se još uvijek radi na rasvjetljavanju događaja.
Nesuradnja oštećenih
Govoreći o zadnjem događaju od 27. kolovoza kada su se dva vozila prilikom vožnje zaustavila na lokalitetu Lučkog mosta, Bilušić je kazao kako je po navodima iz tih vozila izašlo sedam - osam osoba, koji su izašli i fizički napali dvojicu punoljetnih osoba.
''Dva su počinitelja identificirana, za ostalima se traga. Mogu istaknuti od strane oštećenih nismo dobili konkretne podatke, mogu li se izjasniti o počiniteljima i automobilima i sve je šturo bilo, ali po svemu navedemo izvješće će biti proslijeđeno Tužiteljstvu za kazneno djelo nasilničko ponašanje i oštećenje tuđe stvari'', kazao je Bilušić.
Dodao je i da PU Mostar ima probleme što se tiče sistematizacije odnosno potkapacitiranosti, te da PU Mostar radi na ispod 50 posto ljudstva, te da su sve policijske stanice u deficitu, no bez obzira na to policija radi svoj posao i građani nemaju razloga osjećati se nesigurno.
Aktiviranje državnog aparata
Ministar MUP-a Marijo Marić također se osvrnuo na slučaj u Baćevićima, koji je podigao najveću medijsku prašinu te kako kaže ''aktivirao državni aparat'', gdje smo imali posjete državnih ministara, no povod mu je, kaže, bio daleko od onog što je rečeno ''u prvoj fazi''.
''Imamo u pravilu nesurađivanje oštećenih stranaka, do te mjere da se ponašaju kao da štite određene osobe. Oštećeni odbija dati izjavu koja potvrđuje navode koje smo imali s nalazima na terenu. Očevici kažu da je došlo do nanošenja ozljede, oštećenja, a od oštećenog nismo imali suradnju. To usporava proces istrage, to ne znači da je nećemo završiti ali je usporava'', kazao je ministar.
Što se tiče Baćevića, dodaje da naljepnice koje je predala ženska osoba, a koje je skidala sama s bandera koje su bile nalijepljene i predane policiji, rečeno je da su se na njima nalazili fašistički simboli.
''Fašističke'' naljepnice
''Ne kažemo da ih nije bilo ali nisu predani kao predmet, koji će služiti kao dokaz u postupku. Radi se o naljepnicama dimenzija kutije cigareta, koje možemo vidjeti na više mjesta u gradu, a to su naljepnice s oznakom 'Ultrasi' i 'HVO' naljepnice'', kazao je ministar.
Došli su i do detalja vezano za njihovo postavljanje, međutim način izvještavanja, kada se u prvoj fazi čitalo o plakatima i transparentima te postavljanjem zastava sa fašističkim simbolima velikih dimenzija, kaže nije slika rezultata koji su dobiveni operativnim radom i koje je stvarno stanje. Dodao je i da policija radi koliko je u njenom domenu.
Ministar je uz ove riječi i pokazao fotografije dokaza, odnosno naljepnica.
Nepravovremeno reagiranje
Osvrnuo se na jedan termin koji je za njega kako kaže misteriozan, a to je prozivanje policije za nepravovremeno reagiranje.
''Policijska ekipa nastupi po pozivu, a prozivaju kao da je policajac morao biti na počinjenu kaznenog djela. To asocira na četvrti, peti mjesec radi stadiona u Vrapčićima ili Stoca koji je riješen u nekoliko sati, a s gledišta krim obrade je bio jako složen. Slučaj u Vrapčićima je demaskiran vještačenjem FUP-a'', kazao je Marić.
Odgovarajući na novinarska pitanja, rekao je da kazne propisane zakonom odgovaraju za učinjena djela iako su najavljene izmjene i dopune Zakona o javnom redu i miru. Što se kaznenog zakona tiče, propisane kazne su stroge, no pitnaje je kaznene politike i kako se sudovi odnose prema kaznenim djelima.
Na konferenciji su pored načelnika PU Mostar i ministra govorili i komesar policije Robert Perić, kratko se obratio i njegov zamjenik Mirza Subašić, govorili su potkapacitiranosti MUP-a i nedostatku policijskih službenika, te Mirza Rožajac koji je govorio o oblasti borbe s kriminalitetom.
Svi govornici tvrde da je sigurnosna situacija u HNŽ dobra i zadovoljavajuća, a nedostatak osoblja je ključni problem s kojim se nosi MUP HNŽ.