Zemlja djece u BiH
Pokrenuta peticija za izmjenu zakona zbog slučaja Moamera Kasumovića
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Udruženje "Zemlja djece u BiH" pokrenulo je online peticiju za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH.
"U svjetlu šokantnih informacija o osobi iz javnog života koja je osuđena za bludničenje nad maloljetnikom, pozivamo sve građane, institucije i organizacije da se pridruže našem hitnom apelu za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Ovaj zakon mora biti usklađen s Lanzarote konvencijom kako bismo zaštitili našu djecu od sličnih zlostavljanja", objavili su iz Udruženja "Zemlja djece u BiH".
Navode kako je osuđeni glumac Moamer Kasumović, poznat po svojoj ulozi u popularnoj seriji, dobio kaznu zatvora koju je, nažalost, mogao otkupiti.
''Ova situacija predstavlja sramotu za naš pravosudni sustav i duboko zabrinjava svaku potencijalni žrtvu. Ova nepravda mora biti ispravljena'', poručili su.
''Pozivamo Vladu Federacije Bosne i Hercegovine da, bez odlaganja, konačno pristupi realizaciji Zaključka Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, usvojenog na redovnoj sjednici od 19. veljače 2020. godine, a kojim je Vladi FBiH naloženo da u roku od 90 dana u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog teksta Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog Zakona FBiH, čija zakonska rješenja su usklađena sa Konvencijom Vijeća Europi o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja (Lanzarote konvencije)", kazali su iz Udruženja "Zemlja djece u BiH".
Naime, ovo Udruženje od 2015. godine neumorno zagovara harmonizaciju zakona u ovoj oblasti. Navode da iako je nakon njihovog javnog saslušanja, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH 19. februara 2020. godine donio zaključak o upućivanju prijedloga izmjena Krivičnog zakona, "do sada nije došlo do konkretnih promjena".
''Radna grupa Federalnog ministarstva pravde, koja je 2022. godine radila na novim zakonskim rješenjima, odbila je prihvatiti prijedlog za ukidanje mogućnosti zamjene kazne zatvora novčanom kaznom za krivična djela protiv spolne slobode i morala, učinjena na štetu djeteta i za krivična djela protiv braka, obitelji i mladeži. Ova opasna sudska praksa mora prestati", poručili su.