Izvješće
69 nasilnika i 20 nasilnica u obitelji u Mostaru lani
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na temelju službenih zabilješki zaprimljenih u PU Mostar i prijava nasilja upućenih direktno Centru za socijalni rad Grada Mostara, evidentirano je 69 muških nasilnika i 20 ženskih nasilnika, navedeno je u Izvješće o stanju nasilja u obitelji za 2021. godinu koje je dostavljeno Gradu Mostaru.
Također, u 2021. godini Ustanova ''Centar za socijalni rad Grada Mostara'' je zaprimila 119 službenih zabilješki i obavijesti od PU Mostar o raznim oblicima nasilja. Nakon zaprimanja svake službene zabilješke ili obavijesti, a po procjeni članova Stručnog tima za zaštitu nasilja i trgovinu ljudima, obavljale su se kućne posjete ili pozivi osobama navedenim u istim na razgovore, gdje ih se upoznavalo sa posljedicama, težinom učinjenog djela, pravima i obvezama, počinitelju i žrtvi nasilja predlagani su i obavljani stručni savjetodavni razgovori.
U Izvješću se navodi i da je u četrnaest (14) predmeta Centar za socijalni rad Grada Mostara uputio prijave nasilja u obitelji nadležnoj PU na daljnje postupanje, jer se žrtva nasilja obratila direktno Centru za pomoć i zaštitu.
Centar za socijalni rad Grada Mostara je u 2021. godini od Općinskog suda Mostar zaprimio dva rješenja o izrečenoj zaštitnoj mjeri za počinitelje obiteljskog nasilja. Na zahtjev Centra za socijalni rad Grada Mostara u 2021. godini je bilo pet (5) smještaja žrtava nasilja u Sigurnu kuću.
U izvješću za 2021. zabillježeno je i da su najčešći oblici nasilja bili fizičko, verbalno i psihičko nasilje.
Također, naglašeno je i kako je nasilje u obitelji složena pojava koja zahtjeva sistematičan pristup koji traži posvećenost osoba i institucija uključenih u upravljanje njime. Potrebno je težiti ka cilju da uposleni u različitim sektorima imaju ista znanja o svojim obvezama i odgovornostima, kao i o obvezama i odgovornostima drugih u lancu pružanja zaštite, pomoći i potpore žrtvama, ili u radu sa počiniteljima nasilja.
Preporuke:
-Raditi na osnaživanju multisektorske suradnje kroz aktivnosti utvrđene Protokolima
o međusobnoj suradnji potpisanim na nivou županija i općina,
-provoditi obuku stručnjaka uposlenih u policiji, pravosuđu, sektorima socijalne skrbi, obrazovanja i zdravstva, kao i uposlenih u nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom žrtava nasilja u obitelji,
-kadrovski ojačati centre za socijalni rad, kao i pedagoške službe u odgojno- obrazovnim ustanovama, u smislu povećanja broja zaposlenih, ali i osiguranja potrebnih znanja i vještina,
-pratiti izrečene zaštitne mjere i o njima blagovremeno izvještavati nadležna tijela, te počiniteljima nasilja osigurati programe savjetovanja, putem kojih se može utjecati na promjene u njihovom ponašanju,
-ukoliko su kroz slučaj nasilja u obitelji na bilo koji način uključena i djeca, potrebno je osigurati da je najbolji interes djeteta osnovni princip rada svih relevantnih sektora, te u tom smislu osigurati da se poduzmu sve neophodne mjere zaštite djeteta.