Poruka
Bećirović: Ulazak BiH u NATO znači sigurniji zapadni Balkan
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je s predsjednikom Republike Poljske Andrzejom Dudom, u sjedištu Ujedinjenih nacija (UN). Poljska je članica NATO-a i EU, te država koja ima jednu od najjačih armija u Europi.
Zahvala za Srebrenicu
Razgovarano je o mogućnostima jačanja suradnje u oblasti obrane, kao i o produbljivanju bilateralnih odnosa dvije države. Posebno je razgovarano o situaciji u regiji zapadnog Balkana i potrebi jačanja evroatlantskih snaga u ovom dijelu Europe.
Sugovornici su ocijenili da su odnosi između dvije države veoma dobri i prijateljski. Istaknuto je da to predstavlja osnovu za dalje jačanje suradnje i na multilateralnom planu, u skladu s obostrano izraženim interesima.
Bećirović je posebno zahvalio predsjedniku Republike Poljske za podršku Rezoluciji o počinjenom genocidu u Srebrenici.
On je potvrdio punu opredijeljenost Bosne i Hercegovine, za članstvo u NATO-u i EU. Tom prilikom je zahvalio za dosadašnju podršku Poljske Bosni i Hercegovini, u procesu europskih i euroatlantskih integracija.
Ubrzati proces ulaska BiH u NATO
Predsjednik Republike Poljske Andrzej Duda je pružio bezrezervnu podršku Poljske aspiracijama Bosne i Hercegovine da postane punopravna članica EU i NATO-a.
Predsjedatelj Bećirović je zahvalio Poljskoj za kontinuiranu podršku stabilnosti i miru u Bosni i Hercegovini, kao i za sudjelovanje poljskih vojnika u EUFOR-ALTEA misiji na očuvanju mira u Bosni i Hercegovini. On je naglasio da treba ubrzati proces ulaska Bosne i Hercegovine u NATO savez. To je interes Bosne i Hercegovine, ali i NATO-a, jer znači dugoročnu stabilnost zapadnog Balkana.
Sugovornici su, između ostalog, istakli da je agresija Ruske Federacije na Ukrajinu utjecala na potrebu da NATO dodatno ojača utjecaj na zapadnom Balkanu, s ciljem snaženja stabilnosti i sigurnosti. Naglašeno je da od ishoda rata u Ukrajini uveliko zavisi budućnost slobodne i demokratske Europe. Tom prilikom, izrazili su punu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine.
''Razgovarano je i o jačanju ekonomske suradnje dvije države, te konstatirano da je potrebno uložiti dodatne napore u unapređenje vanjskotrgovinske razmjene'' - priopćeno je iz Ureda Bećirovića.