Nakon odluka, presuda i devet dugih godina
Borba Alme Kečo u otklanjanju štete zbog bespravne gradnje traje duže od rata Irak-Iran
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dugih devet godina, duže nego što je trajao jedan od najdužih modernih sukoba rat Irak-Iran, traje borba gospođe Alme Kečo za otklanjanje štete nastale zbog bespravne gradnje u njezinu neposrednom susjedstvu u staroj jezgri grada u ulici Gojka Vukovića u Mostaru.
Naime, njezin susjed, iskoristivši odsutnost gospođe Kečo zbog bolesti u obitelji, 2014. na 2015. godinu probio je te nadogradio balkon i prozor na bespravno izgrađenom objektu u vodotoku rijeke Neretve, u starom dijelu grada Mostara.
Alma je 2015. pokušala postići kompromisno rješenje sa susjedima, međutim, kako je doživjela apsolutno ignoriranje s njihove strane, najavila im je inspekcijski nadzor.
Utvrđeno stanje na terenu
Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno stanje na terenu i naređena obustava daljnje gradnje te ishođenje odobrenja za legalizaciju bespravno izgrađene nedovršene građevine, koju je tadašnji gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić i odbacio.
Međutim, susjed nije stao sa svojim bespravnim aktivnostima, pa je u rujnu iste godine pregradio prozor, zaklonivši na taj način gospođi Kečo pogled iz njezine kuće.
Rješenjem Službe za inspekcijske poslove Grada Mostara iz prosinca 2015., bespravnom investitoru je naređeno da u roku od 30 dana - i o vlastitom trošku - sruši balkon i zazida probijene otvore na objektu.
No i tada se ništa nije dogodilo jer se čekala pravomoćnost rješenja, a potom su probijeni svi razumni rokovi da bespravni investitor o vlastitom trošku ukloni štetne posljedice bespravne gradnje i vrati sve u prvobitno stanje.
Međutim, i to je bio minimalan zahtjev s obzirom na to da je zapravo kompletan objekt susjeda, ne samo dograđeni dio, bespravno i nelegalno izgrađen.
Taj objekt funkcionalno i sigurnosno ugrožava zakonito izgrađenu kuću gospođe Kečo, koja je napravljena još u doba turske vladavine ovim gradom i do danas je zadržala svoj autentični izgled.
Prisilno izvršenje
Nakon svega, Odjel za urbanizam i građenje u Mostaru zakazao je i odredio prisilno izvršenje pravomoćnog rješenja, o trošku bespravnog investitora, tj. susjeda gospođe Kečo.
Stoga je u veljači 2018. određeno i zakazano prisilno izvršenje pravomoćnog rješenja Službe za inspekcijske poslove.
No, na dan izvršenja inspektor vraća izvršitelje, uz obrazloženje da ne može prići objektu te upućuje odvjetnika izvršenika da kontaktira gđu Almu Kečo s ciljem da, "radi dobrosusjedskih odnosa", sve ipak ostane netaknuto.
U tom najtežem razdoblju gospođi Kečo umire majka, a agonija oko bespravne gradnje i nastalih posljedica samo se produbljivala. Kako kaže, nakon što ju je postupajući inspektor doveo u zabludu, koji je tvrdio da je izvršenje još uvijek u tijeku te da mora izvršiti kontrolni nadzor pa će izaći na teren, inspektor se, kaže, nikad više nije pojavio.
Neizvršavanja
Sredinom srpnja 2018. Alma se obratila Sektoru upravne inspekcije Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNK/Ž zbog neizvršavanja i nepostupanja po pravomoćnom rješenju Službe za inspekcijske poslove i Zaključku o dozvoli izvršenja, a sve po presudi Županijskog suda iz 2017. godine.
Po toj presudi iz 2017. utvrđeno je da je bespravni investitor morao ishoditi urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu, a to što Grad Mostar nije regulirao status bespravno izgrađenih objekata, ne daje mu za pravo da vrši bespravnu dogradnju.
Upravna inspekcija, nakon što je utvrdila da nije postupljeno po pravomoćnom rješenju i Zaključku o dozvoli izvršenja, naredila je odgovornima u Gradskoj upravi Mostara da u svojoj nadležnosti postupe prema postojećem rješenju.
Istodobno je navedeni susjed u listopadu vratio ogradu na balkon, umanjivši stiroporom tek probijeni otvor i nastavio bespravni objekt iznajmljivati podstanarima.
Uklanjanje cijelog objekta
Svjesna da je prevarena, gđa Alma i nakon intervencije upravne inspekcije i rješenja podnosi zahtjev Službi za inspekcijske poslove da se sada ukloni cijeli objekt koji je bespravno izgrađen, a ne samo bespravna dogradnja.
Ovo je, naime, poduzeto s ciljem da bi se konačno taj cjelokupno bespravno izgrađeni objekt, koji svim svojim funkcijama i oblikom ugrožava sve aspekte korištenja njezina legalno izgrađenog objekta, uveo u zakonski okvir.
Predmet zadužuje isti postupajući inspektor koji je u međuvremenu pokrenuo spor na Županijskom sudu na rješenje upravne inspekcije, u kojem je evidentiran i utvrđen propust.
On potom odbija zahtjev gđe Alme, jer je - kako je ona potvrdila za Bljesak.info - intervenirao 2015. godine, da bi, smatra, bespravnom investitorima omogućio potrebno vrijeme za dobivanje uvjerenja koje mijenja upotrebnu dozvolu i služi za upis bespravno izgrađenog objekta u katastar, a nakon toga u grunt.
Na taj bi način zaobišli urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu, a inspektor bi tim činom, vjerojatno, uspio pokriti sav svoj propust.
Nezakonito uvjerenje od 19. 3. 2019. ekspresno je ishodovano bez validne dokumentacije, koje je 12. 6. 2019. tadašnji gradonačelnik grada Mostara, nakon dostave materijalnih dokaza od strane Alme Kečo, proglasio ništavnim, poništivši sve pravne posljedice koje je isto proizvelo i još uvijek proizvodi.
Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja HNK/Ž svojim je konačnim i izvršnim rješenjima od 2. 12. 2019. i 21. 11. 2022. godine, nakon okončanog spora bespravnih investitora, po drugi put potvrdilo i utvrdilo da na novonastaloj spornoj parceli objekt do 31. 5. 1974. godine nije ni postojao.
Drugo prisilno izvršenje
Po drugi put u rujnu 2019. Odjel za urbanizam i građenje Grada Mostara određuje i zakazuje prisilno izvršenje rješenja Službe za inspekcijske poslove, ali na zakazani termin nitko se od mjerodavnih nije pojavio.
Istog dana gđa Alma odlazi do Službe za inspekcijske poslove, a sljedećeg dana do Odjela za urbanizam i građenje gdje je obavještavaju kako su od strane Službe za inspekcijske poslove - na dan izvršenja - Službi za građevinske propise dostavljeni fotografija i zaključak o dozvoli izvršenja, bez zapisnika.
Nakon toga gđa Alma je ponovno tražila postupanje od postupajućeg inspektora, koji je obavještava da je obustavio postupak izvršenja, jer je izvršenik "u cijelosti izvršio obavezu po pravomoćnom rješenju", što je bilo apsolutno netočno.
Dovedena pred svršen čin, ponovno je tražila od inspektora da postupi u skladu s članom 278. stav 1. Zakona o upravnom postupku (ZUP-a FBiH) kako bi u žalbenom postupku dokazala propuste inspektora.
Nakon toga je uslijedila žalba Ministarstvu graditeljstva koje je rješenjem od 17. 3. 2020. godine, utvrdilo kako se iz dostavljenih fotografija i zapisnika od 17. 9.2020 ne može utvrditi da je izvršenik izvršio obvezu u cijelosti te je naložilo inspektoru da precizira koje je obveze izvršenik izvršio i da zapisnički precizira što još mora izvršiti po pravomoćnom rješenju.
Međutim, unatoč izdanom nalogu Ministarstva, postupajući inspektor – iz njemu znanih razloga - nije nikada postupio po naloženim uputama iz rješenja Ministarstva.
Županijski sud je u listopadu 2020. godine utvrdio da je postupajući inspektor izvršio prekršaj u postupku administrativnog izvršenja pravomoćnog rješenja.
Utvrđeno je, naime, da inspektor nije postupao u skladu sa svojim nadležnostima i obvezama, tj. člankom 75. stavak (1) Zakona o građenju, i člankom 145. Zakona o organizaciji uprave HNK-Ž.
Nažalost, ni sudska presuda nije korigirala inspektorova postupanja.
Zakazano je treće izvršenje u listopadu 2020. godine, ali je ponovno postupajući inspektor, kao i prethodnog puta, sve preduhitrio te dostavio ranije sačinjen zapisnik - bez fotografija.
Od mjerodavnih se nitko nije pojavio na prisilno izvršenje, tvrdi Kečo, a u isto vrijeme oštećena o svemu nije obaviještena ni pismeno ni usmeno.
Nakon svih provedenih procedura i obvezujućih presuda, gospođa Alma, kako nam je rekla, biva primorana pokrenuti upravni spor.
Uvažena tužba
U prosincu 2023., u postupku administrativnog izvršenja pravomoćnog rješenja Službe za inspekcijske poslove, Sud je uvažio tužbu i vratio predmet na ponovno postupanje.
Sad je u postupku četvrto po redu izvršenje koje traje nedopustivo dugo, gdje se postupa protiv presuda Županijskog suda i stimulira bespravna gradnja.
Za sve to vrijeme Almina prava su i dalje uskraćena, a njezina borba protiv bespravne gradnje i dalje se nastavlja. Do kada, teško je znati!
Problem je u tome što se, kako nam je oštećena i naglasila, osim što se tolerira, ovakvim postupcima bespravna gradnja još i stimulira.
Kako je za Bljesak.info kazala gđa Alma Kečo, inspektor ponovno odbija izaći na teren u njezinoj nazočnosti i konačno postupiti po pravomoćnom rješenju i obvezujućim presudama.
Stoga s pravom smatra, ako postoji imalo pravne države, da bi konačno u svemu ovome trebalo reagirati Tužiteljstvo.
Na naš upit Odjelu za urbanizam i građenje te Odjelu za privredu, komunalne i inspekcijske poslove - Službi za inspekcijske poslove, kazali su nam da je "o predmetnom slučaju bilo dosta govora u prethodnom razdoblju. S obzirom na to da u sljedećem razdoblju slijede određene aktivnosti od strane Odjela za urbanizam i građenje i Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove - Službe za inspekcijske poslove, o informacijama, sadržaju i obujmu možemo govoriti kad se steknu uslovi, i na upit."
Kako nam je na kraju rekla Alma, dok traje nečija samovolja, potaknuta izgleda – svjesno ili prešutno - i određenim strukturama, njezina višegodišnja agonija i dalje se nastavlja.
Pitanje se dokad će se takvim činom mjerodavnih službi bespravna gradnja sve više poticati i do unedogled stvarati agonije, pa i još većih razmjera, drugim građanima Mostara koji su se tek počeli suočavati sa sličnim ili težim posljedicama bilo nečije samovolje ili nerada pojedinih mjerodavnih struktura.