Marko Rupnik

Časne koje je silovao svećenik i umjetnik traže micanje njegovih mozaika, radio i u Mostaru

Rupnik, teolog i uvaženi svjetski mozaičar, optužen je za psihološko i seksualno nasilje nad najmanje 20-ak žena tijekom 30 godina, posebice u zajednici Loyola, koju je vodio u Ljubljani. Ta je zajednica sada raspuštena.
Vijesti / Flash | 28. 06. 2024. u 19:18 Agencije

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Screenshot/Youtube  / Marko Rupnik

Pet žena koje optužuju utjecajnog slovenskog svećenika i umjetnika Marka Rupnika za seksualno zlostavljanje početkom 1990-ih zatražilo je od Katoličke crkve micanje njegovih djela izloženih u svetištima diljem svijeta, prenosi Hina.

Rupnik, teolog i uvaženi svjetski mozaičar, optužen je za psihološko i seksualno nasilje nad najmanje 20-ak žena tijekom 30 godina, posebice u zajednici Loyola, koju je vodio u Ljubljani. Ta je zajednica sada raspuštena.

Više od 200 njegovih djela nalazi se po cijelom svijetu, od Lourdesa, Fatime, Damaska, Washingtona do Vatikana.

"Žene ponovno proživljavaju traumu kada su u doticaju s njegovom umjetnošću"

U pismu upućenom biskupima žene od njih traže da uklone mozaike Marka Rupnika u svojim biskupijama. Pismo potpisuje njihova odvjetnica Laura Sgro.

Žene, jedna Talijanka, Francuskinja, Slovenka i dvije koje su željele ostati anonimne, priznaju u pismu da je "odvajanja života umjetnika od njegovih djela složeno pitanje", ali da žene koje su pretrpjele njegovo zlostavljanje i nepopravljivu štetu koju im je nanio "ponovno proživljavaju traumu kada su u doticaju s njegovom umjetnošću".

Prema navodima, časne sestre silovane su dok su mu pozirale kao modeli za mozaike.

Izbačen je iz isusovačkog reda nakon optužbi da je tjerao časne na seks

Nakon optužbi da je časne tjerao na seks, Marko Rupnik izbačen je iz isusovačkoga reda u lipnju 2023., ali njegova djela i dalje su izložena.

Prema pisanju američkog jezuitskog glasila, Paolo Ruffini, prefekt Dikasterija za komunikaciju u Vatikanu, prošlog se tjedna usprotivio micanju mozaika.

Kao kršćani, rekao je Ruffini, moramo razumjeti žrtve, no kaže da nije siguran da je uklanjanje umjetnosti najbolji način da se iskaže potpora žrtvama.

"Micati, gušiti, uništavati umjetnost nikad nije dobar izbor", rekao je Ruffini. Papa je 2023. uklonio prepreke za pokretanje postupka protiv Rupnika.

Podsjećamo, Rupnik je radio i u Mostaru. Točnije, skupa s 23 umjetnika postavljen je veliki mozaik u apsidi župne i samostanske crkve svetih Petra i Pavla. 

Na mozaiku, koji prekriva cijelu apsidu površine preko 600 m2, središnje mjesto zauzima Gospa s djetetom Isusom u naručju. Tu su još prikazi Marijinog pohoda Elizabeti (susret Starog i Novog zavjeta), Usnuća Marijina uz koju se nalaze sveti Petar i Pavao (Usnuće je ujedno po prastaroj kršćanskoj tradiciji i proslavljenje odnosno Uznesenje BDM na nebo), sveti Franjo i prve jaslice u Grecciu, te Isus i sveti Franjo koji podižu palo Čovječanstvo (Adama i Evu) iz Podzemlja. 

''Zahvaljujemo pateru Rupniku i njegovim suradnicima, svim izvođačima radova, kao i svim darovateljima koji su darom, pomoću ili molitvom pratili ovaj veliki projekt'', priopćeno je tada na službeoj web stranici mostarske crkve.

Kopirati
Drag cursor here to close